LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë pritet të ndodhë me urbanët në Tiranë/ Kur nis hapja dhe si do bëhet transporti i pasagjerëve

25 Maj 2020, 17:05, Sociale CNA

Kreu i Shoqatës Kombëtare të Transportit Urban, Rixhin Qoshja duke folur në një intervistë për ABC news, ka treguar se puna pritet të nisë në qershor.

Ai tha se po bëhen disa përshtatje bazuar në modelet europiane se si do bëhet transporti i pasagjerëve dhe me jo më shumë se 25% te kapacitetit te autobusëve.

Me rihapjen e transportit urban pasagjerët duhet të përdorin detyrimisht maska dhe doreza.

?Jemi duke bërë disa adaptime bazuar në modelet që janë bërë në Europë për të kuptuar kapacitetin e pasagjerëve që mund të transportojmë. Jemi ende ne pritje të protokollit final. Me rregullat e reja që do aplikojmë, s?mund të qarkullojnë më shumë se 25% e qytetarëve në një mjet duke ruajtur distancën e sigurisë.

Për ne si operatorë është problem për sa kohë nuk kemi një mbështetje financiare, pasi me 25% te kapacitetit është e pamundur.

Përderisa autobusi është ambient i mbyllur do të jenë të njëjta kushte që përdoren sot në ambientet e mbyllura. Në lidhje me fatorinon, ky është problem sepse s?mund të respektojmë distancën e sigurisë me fatorinon. Kjo mbetet për t?u zgjidhur nga autoritetet përkatëse.

Mendoj se puna do të nisë në qershor, gjithë kjo kohë që ka kaluar tani është shumë. Madje ne duhet të kishim filluar më shpejt akoma. Prishtina ka filluar javën e kaluar. Kështu që dhe ne duhet të rifillojmë me patjetër. Por duhet që të kuptojmë skemën financiare se si do funksionojmë dhe patjetër kushtet e sigurisë në transportin publik?, u shpreh ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga