Connect with Us

Dokumentet-Shqipëria “digjet”, institucionet krihen/ 2.3 miliardë lekë tendera për vajra, graso, goma e saraqineska

Politikë

Dokumentet-Shqipëria “digjet”, institucionet krihen/ 2.3 miliardë lekë tendera për vajra, graso, goma e saraqineska

Publikuar

-

E gjithë bota është në alarm për shkak të përhapjes së koronavirusit, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzore, edhe në vendin tonë tashmë janë të konfirmuar zyrtarisht 174 persona të prekur, ndërsa janë shënuar edhe gjashtë viktima për shkak të Covid-19. Por kjo është vetëm njëra nga problematikat e shumta që po iu shkakton shoqërive anë e mbanë botës Covid-19. Ajo që duket se do ti vuajë më tepër pasojat është ekonomia, sidomos në Shqipërinë e varfër.

Ekonomia shqiptare ka marrë dy goditje të njëpasnjëshme. Së pari ishte tërmeti katastrofik i 26 nëntorit, dhe më pas situata nga koronavirusi.

Por, pavarësisht situatës së rëndë që po kalon vendi, ka disa institucione që vijojnë atë variantin “KÇK”, dhe mundohen të kapin ç’të kapin edhe në këtë kohë krize. Shumë njerëz janë në çadra dhe të ngujuar për shkak të Covid-19, dhe kanë nevojë për ndihma. Por, ndërkohë që ekonomia po rrënohet, bizneset po falimentojnë,  Ujësjellësi i Durrësit blen hekurishte, goma etj.

CNA.al sjell më poshtë dokumentin e publikuar në 24 mars 2020, nga Agjencia e Prokurimeve Publike, i shpallur nga Ujësjellësi i Durrësit me objekt “Blerje materiale hidraulike”, ku fondi limit për këtë tender është 164.975.892 lekë (Njëqind e gjashtëdhjetë e katër milion e nëntëqind e shtatëdhjetë e pesë mijë e tetëqind e nëntëdhjetë e dy lekë)), pa TVSH.

Burimi i të ardhurave është UKD si dhe kohëzgjatja e kontratës 22 javë nga dita që lidhet kontrata.

Janë 1.6 miliardë lekë, hekurishte dhe goma kur Shqipëria po vuan Covid-19, ujsjellesi Durrës, ka hall tjetër.

LEXO EDHE:  Zbulohen dokumentet/ Ja si abuzohet me tenderat

Nuk përfundon këtu, një tjetër institucion, Drejtoria e Rrugëve, e cila ndërkohë që mijera qytetarë rrezikojnë urinë e mijëra vende pune do mbyllen, ble gati 700 milionë lekë bitum. Do han bitumin e grupave të rrugëve pasa disa javësh.

Në 24 mars 2020, Drejtoria e Rrugëve ka shpallur tenderin me Objekt “Blerje Bitumi, me fond limit 67.925.000, (gjashtëdhjetë e shtatë milion e nëntëqind e njëzet e pesë mijë) lekë.

Drejtoria e Rrugëve në këtë kohë që njerëzit rrezikojnë edhe bukën e gojës, ble bitum, a thua se njerëzit do hanë asphalt dhe saraqineska.

Një tjetër tender skandaloz i shpallur në “ditën e kiametit”, është ai ai Albpetrol, i cili ka vendosur të blejë vajra dhe graso.

Në datë 24 mars, Albpetrol ka shpallur një tender, me objekt “Blerje lubrifikant graso”, ku fondi limit është 11.303.000 (Njëmbëdhjetëmilion e treqind e tre mijë) Lekë.

Në Shqipëri janë ndezur sirenat e alarmit për rrënimin e ekonomisë,  shumë institucione po zhvillojnë tendera të dyshimta. Vetëm këto tre tendera që ne renditëm më sipër, vlejnë të paktën 2.3 miliard lekë.

Në kohën e kolerës, institucionet shqiptare duket se janë hedhur në sulm në variantin “KÇK”. Blejnë bitum, vajra, graso e hekurishte, sikur spo ndodh asgjë, kur hall për njerëzit nuk janë rrugët me gropa, por buka e gojës dhe ndihma për biznesin.

Ky është rasti kur mund të bërtasim fort Shqipëria DIGJET, disa institucione krihen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Djegia e mandateve dhe mos-futja në zgjedhje ishte gabim”/ Biberaj: I lamë fushën bosh Ramës

Publikuar

-

Nga

Biberaj: Trump fuqizoi ekonominë amerikane, por dështoi në mënyrë spektakolare në politikën e jashtëm

Anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, Aleksandër Biberaj thotë se mos-futja e PD në zgjehdjet vendore dhe djegia e mandateve ishte një gabim.

Sipas tij, kryeministrit Rama iu la fusha bosh. Në Abc News, Biberaj u shpreh se demokratët kanë nxjerrë mësime nga këto gabime.

“Ka qenë gabim djegia e mandateve dhe mosmarrja pjesë në zgjedhjet vendore. Por ishte një gabim i detyruar me idenë se ky do të reflektojë. Ky jo vetëm që nuk reflektoi por e shtriu të keqen. Sikurse kemi bërë gabim që nuk kemi marrë pjesë në ndarjen administrative. Por gabimet në politikë kanë një kosto dhe nuk është momenti që të merremi. Unë mendoj se secili prej nesh ka nxjerrë mësimet e veta. E vërteta është se iu la fusha bosh”, u shpreh Biberaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Basha i beson qarkun e rëndësishëm, Mark Markut

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i koalicioneve/ Mark Marku: Vendi mund të shkojë në konflikt civil

Ish-deputeti dhe pedagogu i njohur Mark Marku është zgjedhur drejtuesi politik i PD-së për Lezhën.

Basha i ka besuar ish deputetit qarkun e lezhës për zgjedhjet e 25 prillit. Mark Marku ka qenë më herët deputet i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë.

Deri tani  Basha ka konfirmuar disa nga drejtuesit politikë në qarqe, në Shkodër do të jetë Helidon Bushati, Gazmend Bardhi në Elbasan, Enkelejd Alibeaj në Fier, Bujar Leskaj në Vlorë, Edi Paloka në Durrës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jorida Tabaku zhyt më tej Bashën/ Asnjë shkollë e rindërtuar apo ndërtuar nga Luli

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar listën e godinave që sipas saj, u ndërtuan dhe rehabilituan gjatë viteve 2011-2015 në Tiranën e drejtuar nga Lulzim Basha.

Tabaku ka publikuar një tabelë që pretendon të vërtetën përkundrejt propagandës dhe akuzave ndaj Bashës në media, por edhe rrjetet sociale. Sipas Tabakut, të gjithë gënjejnë, por duket se deputetja demokrate ka bërë autogol.

Edhe në rastin kur Jorida do t’i verë vetulla Lulit, duket se i ka nxjerrë sytë.

Vetë Tabaku, me dokumentin e publikuar tregon dhe provon se Lulzim Basha kur ishte kryetar i Bashkisë Tiranë nuk ndërtoi apo rindërtoi asnjë shkollë.

Tabela e paraqitur nga zonja Tabaku tregon të vërtetën dhe faktin se askush nuk ka gënjyer, por është Lulzim Basha që s’ka bërë asgjë.

Në tabelën e publikuar nuk ka asnjë shkolle, asnjë të vetme të ndërtuar nga e para apo rindërtuar. Po t’i lexosh një e nga një në tabelën e publikuar nga zonja Tabaku duket qartë, rikonstruksioni, fasada dhe orendi, asnjë shkollë e vetme e ndërtuar apo rindërtuar.

Jorida Tabaku në fakt është një nga politikanet ndryshe në PD, por mesa duket në këtë rast duke dashur të mbrojë kryetarin i ka shërbyer propagandës të Rames dhe Veliajt. Ky i fundit akuzon Bashën se nuk ndërtoi apo rindërtoi asnjë shkolle kur ishte kryebashkiak i Tiranës, fatkeqësisht kjo qenka e vërtetë.

LEXO EDHE:  Ish kompania e ministrit Beqaj, 10 milion euro nga tenderat publikë

LEXO EDHE:  Ish-gruaja e Sokol Ballës zëvendëson Gjiknurin/ Kush është ministrja e re që “fundosi” Albcontrol

A ka rindërtuar apo ndëtuar një shkollë nga themelet deri në çati? Sipas tabeles del se Luli ka suvatuar banjot

Këtë sapo na e konfirmoi vetë Jorida Tabaku me tabelën që ka publikuar.

Bashkangjitur kësaj tabele Tabaku shkruan:

 Për të gjithë sojin e propagandes dhe lakejtë e tyre më poshtë është e publikuar lista e plotë e godinave që u ndërtuan dhe rehabilituan sikundër u lanë në proces dhe dhjetëra të tjera si “Qemal Stafa” apo “Eqerem Çabej”. Këto janë të vërtetat që Edi Rama dhe kopja e tij pa ngjyra në bashkinë e betonizuar nuk i mbulojnë dot megjithë makinerinë e madhe të propagandës që kanë në dispozicion./CNA.al

LEXO TE PLOTE