Connect with Us

Dokumentet-Shqipëria “digjet”, institucionet krihen/ 2.3 miliardë lekë tendera për vajra, graso, goma e saraqineska

Politikë

Dokumentet-Shqipëria “digjet”, institucionet krihen/ 2.3 miliardë lekë tendera për vajra, graso, goma e saraqineska

Publikuar

-

E gjithë bota është në alarm për shkak të përhapjes së koronavirusit, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzore, edhe në vendin tonë tashmë janë të konfirmuar zyrtarisht 174 persona të prekur, ndërsa janë shënuar edhe gjashtë viktima për shkak të Covid-19. Por kjo është vetëm njëra nga problematikat e shumta që po iu shkakton shoqërive anë e mbanë botës Covid-19. Ajo që duket se do ti vuajë më tepër pasojat është ekonomia, sidomos në Shqipërinë e varfër.

Ekonomia shqiptare ka marrë dy goditje të njëpasnjëshme. Së pari ishte tërmeti katastrofik i 26 nëntorit, dhe më pas situata nga koronavirusi.

Por, pavarësisht situatës së rëndë që po kalon vendi, ka disa institucione që vijojnë atë variantin “KÇK”, dhe mundohen të kapin ç’të kapin edhe në këtë kohë krize. Shumë njerëz janë në çadra dhe të ngujuar për shkak të Covid-19, dhe kanë nevojë për ndihma. Por, ndërkohë që ekonomia po rrënohet, bizneset po falimentojnë,  Ujësjellësi i Durrësit blen hekurishte, goma etj.

CNA.al sjell më poshtë dokumentin e publikuar në 24 mars 2020, nga Agjencia e Prokurimeve Publike, i shpallur nga Ujësjellësi i Durrësit me objekt “Blerje materiale hidraulike”, ku fondi limit për këtë tender është 164.975.892 lekë (Njëqind e gjashtëdhjetë e katër milion e nëntëqind e shtatëdhjetë e pesë mijë e tetëqind e nëntëdhjetë e dy lekë)), pa TVSH.

Burimi i të ardhurave është UKD si dhe kohëzgjatja e kontratës 22 javë nga dita që lidhet kontrata.

Janë 1.6 miliardë lekë, hekurishte dhe goma kur Shqipëria po vuan Covid-19, ujsjellesi Durrës, ka hall tjetër.

LEXO EDHE:  Probleme me tubacionet/ UKD njofton ndërprerjen e ujit

Nuk përfundon këtu, një tjetër institucion, Drejtoria e Rrugëve, e cila ndërkohë që mijera qytetarë rrezikojnë urinë e mijëra vende pune do mbyllen, ble gati 700 milionë lekë bitum. Do han bitumin e grupave të rrugëve pasa disa javësh.

Në 24 mars 2020, Drejtoria e Rrugëve ka shpallur tenderin me Objekt “Blerje Bitumi, me fond limit 67.925.000, (gjashtëdhjetë e shtatë milion e nëntëqind e njëzet e pesë mijë) lekë.

Drejtoria e Rrugëve në këtë kohë që njerëzit rrezikojnë edhe bukën e gojës, ble bitum, a thua se njerëzit do hanë asphalt dhe saraqineska.

Një tjetër tender skandaloz i shpallur në “ditën e kiametit”, është ai ai Albpetrol, i cili ka vendosur të blejë vajra dhe graso.

Në datë 24 mars, Albpetrol ka shpallur një tender, me objekt “Blerje lubrifikant graso”, ku fondi limit është 11.303.000 (Njëmbëdhjetëmilion e treqind e tre mijë) Lekë.

Në Shqipëri janë ndezur sirenat e alarmit për rrënimin e ekonomisë,  shumë institucione po zhvillojnë tendera të dyshimta. Vetëm këto tre tendera që ne renditëm më sipër, vlejnë të paktën 2.3 miliard lekë.

Në kohën e kolerës, institucionet shqiptare duket se janë hedhur në sulm në variantin “KÇK”. Blejnë bitum, vajra, graso e hekurishte, sikur spo ndodh asgjë, kur hall për njerëzit nuk janë rrugët me gropa, por buka e gojës dhe ndihma për biznesin.

Ky është rasti kur mund të bërtasim fort Shqipëria DIGJET, disa institucione krihen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Top Channel dhjetëra shkrime e kronika kundër Nadir Çaushollit/ Sot transmeton reklamat e tij

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Nadir Çausholli është ndoshta ndër emrat më të përmendur në media. Në vitin 2015, biznesmeni Çausholli u arrestua në lidhje me skandalin e recetave të rimbursueshme ku më parë po për të njëjtën mënyrë vjedhje të parave publike u gjykuan dhe ish-zyrtar të drejtorisë rajonale të Fondit të Kujdesit Shëndetësorë Tiranë.

Nadir Çausholli ne Gjykate

Por ai u lirua vetëm një vit më vonë, në tetor të vitit 2016.

Por, emri i Çaushollit u rikthye sërish në vëmendjen mediatike rreth një vit më parë, kur Televizioni Kombëtar, Top Channel, filloi një “luftë” të ashpër me një ndër kompanitë kryesore farmaceutike në vend, CFO Pharma, me pronar biznesmenin Nadir Çausholli.

Gjithçka filloi në muajin shkurt të vitit 2019, ku emisioni Top Story, në një kronikë të datës 27 shkurt akuzonte Fondin e Kujdesit Shëndetësor, se favorizonte një kompani farmaceutike, në lidhje me barnat e rimbursueshme, edhe pse nuk përmendej emri i kompanisë.  (Lexo ketu)

Më pas u bënë edhe dhjetëra kronika nga gazetarët e Top Channel në lidhje e këtë kompani farmaceutike, ndaj të cilës hidheshin akuza të forta.

Në 23.03.2019, u publikua një denoncim, për një produkt të kompanisë CFO Pharma. Bëhet fjalë për një ilaç të quajtur “Oledrohot”, që përdoret si antigripal. Video u publikua nga Lolita, e cila pretendonte se është denoncuar nga një farmaciste, dhe thuhej se këtij bari i fshihet data e skadencës.

Në lidhje me këtë denoncim, Gazeta Shqip shkruante se “Oledrohot” vjen nga kompania CFO Pharma, me administrator Nadir Çaushollin. Ky i fundit është akuzuar në të kaluarën për skandalin e rimbursimit të barnave, duke i shkaktuar një dëm prej 2.2 milion eurosh. Por pas një procesi gjyqësor, fitoi pafajësinë dhe sot është rikthyer në tregun farmaceutik.  (Lexo këtu) .

Por, kronikat vijuan më tej ditë pas dite. Në datën 17.04.2019, Top Story akuzonte biznesmenin Nadir Çausholli, se kishte përdorur ka përdorur një portal për të denigruar Top Story-n dhe televizionin Top Channel, duke iu referuar kështu një shkrimi të datës 28 Shkurt 2019 në këtë portal, që drejtohet nga gazetari Çim Peka.

Top Story pretendonte se rasti konkret i publikuar nga syri.net, tregon më së miri se si ky portal është vënë në shërbim të shpifjes, me një shkrim të sponsorizuar nga biznesmeni Çausholli. (Lexo këtu)

Në 18.04.2019, sipas, Top Channel Çausholli është thirrur në prokurori, me akuzën shantazh ndaj mediave.

“Një ditë pas transmentimit të Top Story, biznesmeni Nadir Çausholli u thirr sot në prokurori për të dhënë shpjegime lidhur me letrën e dërguar prej tij tek Ministria e Financës.

Në letër, biznesmeni kishte keqpërdorur emrin e autorit të Top Story-t për të nxitur një konflikt me pronarin e Ora Neës, Ylli Ndroqin.”-thuhej në kroniken e Top Channel. (Lexo këtu)

Në një tjetër kronikë të datës, 17.05.2019, Top Channel akuzon kompaninë farmaceutike se ua shet pensionistëve një ilaç për veshkat, 180 herë më shtrenjtë. (Lexo ketu) 

Në 20.05.2019, Top Channel publikon një tjetër kronikë, ku ndër të tjera thuhej se “Mashtrimi me çmimin e shitjes së ilaçit Soludamin nga kompania CFO Farma është shtrirë në të gjithë vendin. Të afërmit e të sëmurëve me veshka thonë se u është dashur të kufizojnë ushqimin e fëmijëve për të blerë ilaçin që shitet 180 herë më shtrenjtë se çmimi që duhet të ishte.”

Gazetarët tanë në rrethe gjetën fakte në vijim të denoncimit të Top Channel dy ditë më parë. Ndërkohë që në farmaci të njëjtin ilaç e gjen me etiketa false me çmim 1300 lekë dhe me etiketë të rregullt me çmim 74 lekë. E gjithë kjo skemë mashtrimi po hetohet nga autoritetet shtetërore, ndërsa janë grumbulluar fakte mjaftueshëm. (Lexo këtu)

Në 21.05. 2019, Top Channel publikoi një tjetër kronikë, ku thuhej se pas publikimit të kronikës në lidhje me mashtrimin me ilaçin e veshkave, policia i është drejtuar prokurorisë.

“Top Channel mëson se grupi hetimor ka marrë në pyetje edhe administratorin e CFO Farma Nadir Çausholli i cili gjithë mashtrimin me qindra milionë lekë e ka justifikuar me një gabim njerëzor në vendosjen e pullave të çmimit.

Kujtojmë se ilaçi soludaim që duhet të shitet vetëm 74 lekë, kompania i vendoste çmimin 1300 lekë.”-thuhej në kronikën e Top Channel. (Lexo ketu)

Në 30.05.2019, në një kronikë të Top Channel, pretendohej se administratori i kompanisë CFO Farma. Ai është pyetur se pse medikamenti me emërtimin soludaminë është shitur nga kompania e tij me çmim 180 herë më të lartë dhe me etiketë false.

“Nadir Çausholli e justifikon këtë fakt me një gabim njerëzor në vendosjen e etiketës, por ndërkohë ky ilaç me etiketë false dhe çmim të rritur është ende në treg.

Sot më 23 maj, në Korçë të sëmurët me veshka e kanë blerë këtë ilaç 13 mijë lekë të vjetra ndërkohë që në farmaci para pak ditësh ka ardhur furnizimi me etiketën e re dhe cmim 180 herë më pak.

LEXO EDHE:  Abuzimi me tenderat/ Shpëtim Gjika sërish në Gjykatë

LEXO EDHE:  Abuzimi me tenderat/ Shpëtim Gjika sërish në Gjykatë

Këto 2 ilaçe me çmime të ndryshme janë prova se është shkelur neni 143 dhe 188 i kodit penal që parashikojnë dënimin nga gjobë deri në 5 vite burg. Këto prova dhe të tjera të paraqitura para prokurorisë janë të mjaftueshme që kjo dosje penale për zhavtje të të sëmurëve të mos mbyllet nga ana e prokurorisë së Tiranës.”-thuhej në kronikën e Top Channel. (Lexo ketu)

Në 03.06.2019 , Top Channel transmetoi një tjetër kronikë, ku thuhej se “Hetimet për mashtrimin me ilacin soludaminë kanë ngecur edhe pse ekzistojnë të gjitha faktet dhe provat se kompania CFO Farma ka mashtruar në treg duke shitur një ilaç 18 herë më shtrenjtë, por edhe ka faksifikuar dokumentet shtetërore”. (Lexo ketu)

Në datën 05.06.2019, Top Channel publikon një tjetër kronikë, ku thuhet se “Abuzimi me çmimin e medikamentit Soludamin nga subjekti farmaceutik CFO PHarma duke e shitur atë 18 herë më shumë se sa çmimi që kishte miratuar komisioni i çmimit të barnave do t’i kushtojë kësaj kompanie një gjobë 10 fish sa përfitimi në mënyrë abuzive që ka pasur kjo kompani nga shitja e Soludaminës. (Lexo ketu)

Në 12.06.2019, Top Channel publikon një kronikë, ku biznesmeni Përparim Sulkaj akuzonte Nadir Çaushollin për mashtrim .(Lexo ketu)

Në 14.06.2019, sërish publikohet një tjetër dëshmi e Përparim Sulkaj, i cili pretendon se nëpërmjet mashtrimit Nadir Çausholli ka mundur ti marrë “Spitalin Gjerman”. (Lexo ketu)

Në 17.06.2019, Top Channel thotë se CFO Pharma do të penalizohet me gjobë 10-fishin e përfitimit abuziv nga shitja e medikamneiti “Soludamin”.

“Agjencia e Barnave pasi ka investiguar të gjithë tregun farmaceutik dhe ka marrë informacionin e nevojshme në të gjitha depot farmaceutike pritet që të presë këtë të hënë fletë gjobën ndaj “CFO Pharma”.-thuhej në kronikën e Top Channel. (Lexo ketu)

Në 10.09.2019, në një ndër kronikat e Top Channel thuhej se “Administratori i kompanisë CFO Pharma, Nadir Çausholli është paraqitur në ambientet e drejtorisë së policisë Tiranë, ku i është komunikuar akuza lidhur me mashtrimin që ai dhe kompania e tij bënin me ilaçin e quajtur Soludamin.

Në dokumentin që Top Channel disponon, prokurori i çështjes Kreshnik Ajazi, ka vendosur që pas hetimeve të kryera, të marrë në të pandehur Nadir Çaushollin, duke e akuzuar për tre vepra penale: Mashtrim i kryer më shumë se një herë; Manipulim i tregut dhe Falsifikimi i vulave, stampave ose formularëve i kryer më shumë se një herë.”. (Lexo ketu)

Në 01.10.2019, Top Channel publikon akuzat, që prokuroria kishte ngritur ndaj biznesmenit Çausholli.

Sipas Top Channel, “Në përfundim të hetimeve, thotë prokurori, Nadir Çausholi ka konsumuar veprat penale të “Mashtrimit” kryer më shumë se një herë, “Manipulim i tregut” dhe “Falsifikim i vulave, stampave ose formularëve”, kryer më shumë se një herë.”.( Lexo ketu)

Në 25.10.2019, Top Channel pretendonte se gjyqi ndaj Çaushollit po zvarritet, edhe pse sipas tyre provat janë të qarta.

“Prej disa vitesh në Gjykatën e Vlorës zvarritet një gjyq që ka për personazh kryesor biznesmenin Nadir Çausholli.

Hetimet janë mbyllur dhe më herët, në vitin 2015 gjykata ka dënuar me 1 vit e 8 muaj burg, ish drejtorin e spitalit të vlorës i cili kishte lidhur disa kontrata në vitet 2013 dhe 2014 me depon farmaceutike Omega Pharma Group, pa kryer më parë asnjë tender apo prokurim të drejtpërdrejtë. Ndërsa drejtësia për administratorin e omega farma po zvarritet.

Edhe viti 2019 po mbyllet ndërsa gjyqi në gjykatën e vlorës shtyhet për shkak se në cdo seancë mungojnë osë të pandehurit ose avokatet.”-thuhej në kronikën e Top Channel. (Lexo ketu)

Në 30.10.2019, Top Channel publikon datën kur do të mbahej gjyqi.

Në kronikë thuhej se “Gjykata e Tiranës, do të zhvillojë në datën 5 nëntor, seancën paraprake për Nadir Çaushollin, administratorin e Kompanisë CFO Pharma, i marrë i pandehur nga prokuroria për mashtrimin që ai bënte me ilaçin e quajtur Soludamin, duke e shitur 18 herë më shtrenjtë.”. (Lexo ketu)

Ndërsa në një tjetër kronikë të datës 05.11.2019, Top Channel akuzon Çaushollin se nuk ka shkuar në gjyq, duke nisur kështu sipas tyre, procesin e mashtrimit për soludaminën.

“Seanca paraprake për Nadir Çausholli, administratorin e kompanisë CFO Pharma, u shty për në datën 13 nëntor.

Shkak, është bërë mosparaqitja e këtij të fundit gjatë seancës, me gjyqtar Albert Meçen. Prokurori Kreshnik Ajazi, e ka marrë Çaushollin të pandehur për mashtrimin që ai bënte me ilaçin soludamin, duke e shitur 18 herë më shtrenjtë nga sa ishte përcaktuar nga Agjensia Kombëtare e Barnave.”-thuhej në kronikën e Top Channel. (Lexo ketu)

Këto janë disa nga dhjetëra kronika që Top Channel ka bërë kundër Nadir Çaushollit dhe kompanisë CFO Pharma, ndërsa sot reklamon produktet e kësaj kompanie./ CNA.al

Përplasja Top Channel-Nadir Çausholli/ Nga akuzat, kallëzimet penale tek “dashuria në kohën e kolerës”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryeparlamentarët e Ballkanit Perëndimor letër BE/ Lejoni eksportin e pajisjeve mjekësore në rajon

Publikuar

-

Nga

Kryeparlamentarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Presidentit të Parlamentit Evropian, David Sassoli, dhe Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen,

Nëpërmjet kësaj letre, kryeparlamentarët u propozojnë Parlamentit dhe Komisionit Europian disa masa shtesë për luftën ndaj pandemisë në rajonin tonë.

“Të vetëdijshëm për kompleksitetin e situatës së pandemisë COVID-19, numrin e personave të infektuar dhe pajisjet e pamjaftueshme mjekësore të vendeve tona, sot, më tepër se kurrë, kemi nevojë për solidaritet, një qasje të koordinuar dhe veprim të përbashkët. Ndaj, kërkojmë që vendet e Ballkanit Perëndimor: Të përjashtohen nga vendimi për të kufizuar eksportin e paisjeve mjekësore nga Bashkimi Evropian dhe të përfshihen në skemën e autorizimit të eksportit BE-së; Të kenë akses në prokurimin e përbashkët me BE-në të paisjeve mjekësore për të luftuar pandeminë; Të lejohen që një pjesë e fondeve të Programit IPA II dhe të gjitha fondet e tjera në dispozicion nga burimet e BE-së të përdoren për të luftuar pandeminë COVID-19. Veç masave të propozuara, në emër të parlamenteve të vendeve tona, mirëpresim çdo lloj ndihme që Bashkimi Evropian është i gatshëm të vejë në dispozicion të vendeve të Ballkanit Perëndimor”, shkruhet në letrën e kryeparlamentarëve të rajonit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Koronavirusi “pajton” Ramën dhe Metën/ Presidenti vlerëson masat e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Situata e rëndë që po kalon vendi, për shkak të përhapjes së koronavirusit, duket se ka sjellë “paqe” mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrit.

Presidenti Ilir Meta, në një lidhje direkte në emisionin “7 pa 5”, në vision plus vklerësoi masat e marra nga qeveria në lidhje me këtë situatë.

“Kjo situatë kërkon angazhimin e të gjithëve. Qeveria pa dyshim ka përgjegjësinë kryesore, por të gjithë institucionet kanë përgjegjësitë e tyre. Edhe çdo qytetar ka rolin e tij për të ruajtur shëndetin e tij, të familjarëcve e të fqinjve”-tha Meta.

LEXO EDHE:  Abuzimi me tenderat e byzylykëve/ Zbardhet vendimi i gjykatës

LEXO EDHE:  Ja si prokurohen 1.5 miliardë lekë/ OSHEE tjetër tender me 100% të vlerës

I pyetur sesi i vlerëson masat e qeverisë, Meta u shpreh se “Masat kanë qënë pozitive në tërësinë e tyre dhe jam i sigurtë që do të përmirësohen”.

LEXO TE PLOTE