Connect with Us

Meta dekreton anëtarët e Gjykatës së Lartë

Politikë

Meta dekreton anëtarët e Gjykatës së Lartë

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar emërimin e tre anëtarëve në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve.

Presidenca bën të ditur se Meta ka dekretuar emërimin e Sokol Sadushajt, Ervin Pupes dhe Ilir Pandës, si anëtar të Gjykatës së Lartë.

Njoftimi i Presidencës:

Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës

11 mars 2020

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, pasi shqyrtoi propozimet e Këshilli të Lartë Gjyqësor dhe praktikat dokumentuese të kualifikimit, vlerësimit, pikëzimit dhe renditjes, të administruara në datën 5.03.2020, si dhe:

-Vendimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor nr. 110, datë 27.02.2020 “Për propozimin për emërim në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve të spikatur, të kandidatit z.Sokol Sadushaj”;

-Vendimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor nr. 111, datë 27.02.2020 “Për propozimin për emërim në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve të spikatur, të kandidatit z.Ervin Pupe”; dhe

-Vendimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor nr. 112, datë 27.02.2020 “Për propozimin për emërim në Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve të spikatur, të kandidatit z. Ilir Panda”;

LEXO EDHE:  Humor/ Erion Veliaj i kërkon ndihmë Ilir Metës për WC-të në qytet

Si dhe pasi siguroi një informacion shtesë prej Këshillit të Lartë Gjyqësor mbi këto propozime, sot në datë 11.03.2020, brenda afatit që përcakton neni 136 i Kushtetutës, Presidenti i Republikës ka vendosur;

–       Dekretimin për emërimin si gjyqtar të Gjykatës së Lartë, nga radhët e juristëve të spikatur, të kandidaturave të propozuara të:

-Zotit Sokol Sadushaj;

-Zotit Ervin Pupe;

– Zotit Ilir Panda.

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, vlerësoi pa vonesë këto propozime, duke konsideruar se fillimi nga funksionimi i Gjykatës së Lartë,  është një element kyç për respektimin e të drejtave kushtetuese të qytetarëve për një gjykim të drejtë, nga një gjykatë e caktuar me ligj dhe brenda një afati të arsyeshëm./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pezullohet aplikimi për karta identiteti dhe pasaporta

Publikuar

-

Nga

Ministria e Brendshme ka vendosur pezullimin e aplikimeve për karta identiteti dhe pasaporta, deri në datën 3 prill.

Ky vendim vjen në vijim të masave të ndërmarra nga qeveria, kundër përhapjes së koronavirusit.

Po ashtu theksohet se nuk do të lejohen pritjet e qytetarëve në institucionet e Ministrisë së Brendshme dhe se aplikimet e qytetarëve për ankesa do të bëhen vetëm në mënyrë elektronike.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ashpërsohen masat/ Mbyllen të gjitha restorantet, baret dhe klubet në Tiranë dhe Durrës

Publikuar

-

Nga

Qeveria ka vijuar të ashpërsojë edhe më tej masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale, bën të ditur se do të mbyllen të gjitha restorantet, baret dhe klubet në Tiranë dhe Durrës.

“NDJESË por duke parë shkallën e ulët të vetëdijes së shumë qytetarëve, kryesisht të rinj, që e kanë edhe më të vështirë të rrinë në një vend, detyrohemi TË MBYLLIM TË GJITHA RESTORANTET, BARET, KLUBET, në TIRANË dhe DURRËS fillimisht!

-KJO NUK ËSHTË KOHË PUSHIMESH dhe ARGËTIMESH JASHTË SHTËPISË, po KOHË LUFTE Dhe KJO LUFTË FITOHET VETËM DUKE KUFIZUAR LIRINË TËNDE, DUKE NDRYSHUAR RRËNJËSISHT MËNYRËN E JETESËS dhe DUKE RUAJTUR FAMILJEN TËNDE nga kontaktet e tua me jashtë!

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Manjani zbulon si Meta po “shpëton” Ramën nga skandalet

LEXO EDHE:  Fakte/ Ilir Meta presidenti i Sorosit në Tiranë

– FRIKË ASPAK, KUJDES PO! MADJE SHUMË FARE!”-shkruan Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjobë deri në 5 mijë euro”/ Rama bën paralajmërimin e fortë: Kjo është luftë

Publikuar

-

Nga

Qeveria vijon të ashpërsojë masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar gjobë deri në 5 mijë euro për të gjithë ata persona që vijnë nga vendet e kuqe, dhe nuk vetëkarantinohen për 14 ditë.

Në një lidhje live nga zyra e tij në Kryeministri, kreu i qeverisë theksoi se kjo është një kohë lufte përballë një armiku që është përreth nesh.

“Kushdo që vjen nga këto vende dhe nuk vetëkarantinohet për 14 dite do të marrë gjobë deri në 5 mijë euro. Edhe nesër nuk do lejohet të ikë pa paguar gjobën. Për kohën normnale janë të palogjikshme këto masa, por kjo nuk është kohë normale. Futeni mirë në kokë. Është kohë lufte me një armik pa din e iman, por është përreth nesh. Është e vështirë të kufizosh lëvizjen apo të mbylësh biznesin. Por i falenderoj shumë të gjithë ata që iu përgjigjen thirrjes dhe që mbyllen diskot, pubet, klubet e natës apo palestrat. Sot do të mbyllen dhe pikat e internetit. Kjo është qytetari dhe solidaritet njerëzor me përgjegjshmëri. Duhet të kufizohen lëvizjet kur nuk janë të domosdoshme”-tha ndër të tjera Rama.

LEXO TE PLOTE