Connect with Us

Zbulohet një tjetër provë e marrëveshjes me Bashën/ Rama miliona euro për firmën që paguan te kunati

Politikë

Zbulohet një tjetër provë e marrëveshjes me Bashën/ Rama miliona euro për firmën që paguan te kunati

Publikuar

-

Rama dhe basha

Në fund të vitit të kaluar, vetëm një muaj pas tërmetti tragjik të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama dha një tjetër provë të marrëveshjes së tij më kreun e Republikës së re, Lulzim Basha.

Në 26 dhjetor 2019, qeveria, i ka dhënë 15 milion euro një prej firmave me lidhje të forta me Lulzim Bashën. Firmës “Victoria Invest” të Fatmir Kucit, dhe një subjekti tjetër italian.

Pra, Agjencia Kombëtare e Ujësjellës-Kanalizime ka shpallur fitues të tenderit 15 milionë euro për mbylljen e land-fillit të Porto-Romanos bashkimin e operatorëve ndërmjet kompanisë shqiptare “Victoria Invest International” dhe asaj italiane, “De Mare” srl”.

Në lidhje me procedurën e tenderit në fjalë, dy ditë më parë, “Boldneës”, zbuloi me detaje skandalin që kishte ndodhur.

Bëhet fjalë për një tender prej 15 milion eurosh, për të cilin më parë ishte vendosur që do bëhej garë, por duke u justifikuar me gjendjen e emergjences pas tërmetit, qeveria e kishte kaluar në një prokurim të drejtpërdrejtë, duke ia dhënë firmës “Victoria Invest” dhe një subjekti tjetër italian, i cili kishte vetëm tre ditë që ishte regjistruar.

LEXO EDHE:  Nikolla si Gehrig/ Mona e Luli rrëzojnë Ramën, por nuk duan

Ndërkohë, CNA.al sjell sot të tjera detaje në lidhje me firmën “Victoria Invest”, dhe lidhjet e saj me Lulzim Bashën.

“Victoria Invest” është një ndër firmat e cila punon dhe bashkëpunon me “Landmark Communications”, e cila është kompania e kunatit të kreut të PD, por që drejtohet dhe menaxhohet nga bashkëshortja e Lulzim Bashës, Aurela Isufi Basha.

“Victoria Invest” është në listën e subjekteve që e çojnë në 2 miliard, xhiron e kompanisë së kunatit të Lulzim Bashës.

Pra, Edi Rama i ka dhënë jo pak, por 15 milion euro, firmës e cila kryen pagesa për kompaninë e kunatit./ CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Rama jep 15 milion euro pa tender, për firmën pranë Lulzim Bashës

Skandali/ Fituesi i tenderit 15 milion euro në Porto Romano u regjistrua në QKB 3 ditë para procedurës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Denoncon ish deputeti/ Qeveria lë në mëshirë të fatit Dibrën, mijëra banorë pa energji elektrike prej 24 orësh

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Xhemal Gjunkshi ka denoncuar mungesën e energjisë elektrike prej 24 orësh në Dibër.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Gjunkshi thotë se Dibra po përjeton varfërinë dhe pakujdesinë ekstreme të kësaj qeverie ndërsa shton se dibranët nuk e meritojnë një ndëshkim të tillë.

Kanë kaluar mbi 24 Orë që në Dibër, në këto netë të acarta të dimrit ka pllakosur errësira.

Kushteve të vështira të motit, temperatuarave mjaft të ulta në (-)minus disa gradë ju shtohet edhe mungesa e energjisë elektrike.

LEXO EDHE:  Mustafa Nano shpërthen ndaj Bashës: Nuk mund të bësh moral ti me kunatin

LEXO EDHE:  Mustafa Nano shpërthen ndaj Bashës: Nuk mund të bësh moral ti me kunatin

Janë me dhjetra mijëra banorë të Zonave të thella malore si Lura, Çidhna, Arrasi, Bllice, Sllovë, Kala e Dodës etj, të cilat qeveria i ka lënë në mëshirë të fatit.

Dibra po përjeton varfërinë dhe pakujdesinë ekstreme të kësaj qeverie.

Në emër të Partisë Demokratike, kërkoj ndërhyrjen dhe zgjidhjen e menjëherëshme të kësaj situate të paprecedentë.

Dibra nuk e meriton këtë ndëshkim!

Mesazhi i një qytetari ;

përshëndetje gjeneral. nënstacioni fushë -alie është jashtë funksionit,pasi eshtë djeg transformatori. 7 njësi bashkiake janë pa energji. fushë alie,lura,zall-dardhë,reç,sllovë,kala e dodës arras.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goxhaj për OFL/ “Model tipik komunist, i kohës së Edverit”

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ishte i ftuar në studion e lajmeve në Fax News, teksa foli për Operacionin Forca e Ligjit.

Sipas Goxhaj ky është një model tipik komunist që sipas tij mund të ndiqej një mënyrë fare e thjeshtë për të luftuar paratë dhe pasuritë e vëna në mënyrë kriminale dhe të paligjshme.

“Bashkë me Armir Shkurtin bëmë një investigim në ish-Bllok mbrëmjen e kaluar. Kishte mungesa në githë zonën, kishte karrige lokalesh bosh. Kjo duket një prirje komuniste. Nëse do të kërkosh diçka është e thjeshtë, futesh në sistem dhe kontrollon gjithçka.

Të ndalosh njerëz në rrugë është një sjellje tipike komuniste që në kohën e Edverit, pra të Edi Ramës vetëm udhëheqësit duhet të kenë makina të shtrenjta. Prandaj Blloku ishte bosh, por kanë gjetur disa ‘fukarenj’. Nuk kam të drejtë të paragjykoj askënd përse ka një makinë të shtrenjtë, qeveria ka të gjitha mekanizmat e duhura për të gjetur të dhëna mbi mjetet e shtrenjta”tha Goxhaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bardhi paralajmëron nga Vlora/ “Ndryshimi është vetëm çështje kohe”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka mbajtur një takim me strukturat në qarkun e Vlorë.

Bardhi ngre akuzat se ky qark është shfrytëzuar pa mëshirë nga kryeministri Edi Rama dhe trafikantët e drogës.

Demokrati deklaron se nga bashkëbisedimi i hapur ka kuptuar se sa më shumë presion të paligjshëm që ushtron qeveria, aq me më shumë vendosmëri dhe kurajo reagojnë qytetarët dhe demokratët në Vlorë, Selenicë, Sarandë dhe Delvinë.

“Për fat të keq, këto qytete janë shfrytëzuar pa mëshirë nga Edi Rama dhe trafikantët e drogës, të njohur kudo në zonë si partnerët e tij kryesorë në bashkëqeverisje.

LEXO EDHE:  Rama-Bashës/ E more PD –në, por s’ia di vlerën dhe funksionin

LEXO EDHE:  Deklarata tronditëse/ Rama hapi kompani për të marrë 20 milionë euro

Me mbështetjen e pakursyer të qytetarëve të këtij qarku, besoj fort se ndryshimi është vetëm çështje kohe”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE