Connect with Us

Si i përdori dhe tradhëtoi Basha PD-në dhe demokratët për interesat e tij

Politikë

Si i përdori dhe tradhëtoi Basha PD-në dhe demokratët për interesat e tij

Publikuar

-

Në dhjetor të vitit 2018, Lulzim Basha do të deklaronte se opozita do të kthehej në Parlament dhe se nuk do t’i digjte mandatet dhe nuk do të shkonte para Kryeministrisë, pasi mund të kishte telefonata nga Merkel dhe Trump, nga kancelarja gjermane dhe presidenti i SHBA-ve, të cilët do ta ndalnin në këtë rrugëtim të çmendur.

Por çfarë ndodhi? Ai shkoi në Parlament pas një bojkoti 6 mujor dhe nuk i dogji mandatet në mes të muajit dhjetor. Në janar të 2019-ës erdhën një pjesë e dokumentave nga SHBA dhe filluan të thelloheshin hetimet mbi skandalin e financimet për gati 1 milion dollarë të paguara ndaj lobistit Nik Muzin, nëpërmjet kompanive ofshore guacka, të cilat ishin me pronarë rus.

Basha në një emisionin televiziv ka deklaruar në muajin nëntor, te Blendi Fevziu sërisht, se këto para ishin dhënë nga donacionet e shqiptarëve në SHBA.

Një publikim i gazetës amerikane “Mother Jons”, e cila më pas krijoi një skandal të madh në mediat në Shqipëri dhe  prokuroria filloi hetimet.

Gjithçka filloi të thellohet në janar dhe në fillimin e shkurtit 2019, sapo PD ishte rikthyer në Parlament, pas një bojkoti 6 mujor. Dhe çfarë ndodh, Lulzim Basha vendos të djegë mandatet, fiks në kohën kur Prokuroria po thellonte hetimet në lidhje me financimet e bëra në SHBA.

Në një moment kur Lulzim Basha qe në vështirësi, nuk po mundej të kalonte një skandal që bëri jehonë në mediat botërore. Kreu i PD-së dhe Republikës së Re Lulxim Basha ishte kapur në një skandal për lobim.

Mandatet u dogjën dhe filluan protestat, mandatet të cilat Lulzim Basha i ruajti jo më larg se një muaj më para se të ndodhte hapja e hetimeve. Nuk i dogji kur ia kërkoi Rudina Hajdari apo studentët para ministrisë, nuk bëri asnjë hap, por e bëri në momentin kur atij iu filluan hetimet për lobimin në SHBA.

Shkoi më tej me protesta të dhunshme, ndërkohë që hetimet thelloheshin. Shkoi më tej pas protestave, braktisi zgjedhjet lokale, ia fali në tavolinë Edi Ramës. Shumë njerëz deklarojnë se ai i dogji mandatet që t’i jepte një mazhorancë kushtetuese kryeministrit të vendit dhe t’i falte bashkitë në tavolinë, se kjo kishte qenë pjesë e një marëveshje, por sot kemi një detaj të ri.

Sapo Lulzim Basha dëgjoi vendimin e Gjykatës që të pushohej çështja e tij për financimin në SHBA , u kthye në tryezën e Reformës Zgjedhore.

Luli nuk dëgjoi Departamentin Amerikan të Shtetit të shkonte në tryezë me Ramën, por tha se nuk ulej në tryezë me Ramën kryeministër, tha se nuk do ulej me Damian Gjiknurin në tryezën e Reformës Zgjedhore, kur Bundestagu dhe kancelarja gjermane Merkel i kërkuan të ulej në tryezë dhe të  zgjidhte çështjen e Reformës Zgjedhore, por zgjati të paktën 4 muaj, qoftë ai, qoftë edhe Rama, nuk u ulën dhe tha se nuk kishte tavolinë dhe tryezë që mund ta ulte me Ramën.

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Rama përgatit goditjen e radhës

“Tani që provat janë në sytë e çdokujt, ta dinë mirë se zotimi im i 16 shkurtit qëndron dhe do të qëndrojë në fuqi: Nuk ka dhe nuk do të ketë negociata me Edi Ramën kryeministër. Nuk ka dhe nuk do të ketë marrëveshje politike pa dënuar hajdutët e votave. Nuk ka dhe nuk do të ketë asnjë marrëveshje politike pa çliruar njëherë e mirë votën tuaj, lirinë tuaj, dinjitetin tuaj”, deklaroi Basha në 21 qershor të 2019-ës.

Rama duhej të ikte si kryeministër, si personi kryesor përgjegjës, e kështu me radhë për Gjiknurin e të tjerë, ndërsa sot shkoi u ul menjëherë pasi u dha vendimi i Gjykatës, Luli shkoi dhe u ul ende pa u tharë boja dhe pa u zbardhur i plotë vendimi.  Pra Lulzim Basha mandatet i dogji për të shpëtuar kokën dhe për t’i shpëtuar hetimeve për financime në SHBA nga kompani ofshorë rus.

Lulzim Basha i fali mozhorancën kushtetuese Edi Ramës sapo u hap hetimi, Lulzim Basha i fali kryeministrit 61 bashki në tavolinë, si Pazar që të merrte pushimin e dosjes të lobimeve në SHBA nga kompani ofshorë rus. Basha bëri gjithçka që të mbylleshin hetimet, të cilat dje patën një vendim gjykate dhe sot e rikthyen kryetarin e Republikës së Re në çdo tavolinë dhe brenda sistemit politik, prandaj sot është koha për të lexuar dhe kuptuar më mirë kush është Lulzim Basha i vërtetë, ai që ka një marrëveshje me Edi Ramën, ai që flet ndryshe dhe bën ndryshe, këtë e thonë faktet dhe argumentat.

Lulzim Basha sot është kthyer në tryezë me Edi Ramën, pasi e akuzoi atë se ka kapur sistemin e drejtësisë, pasi akuzoi prokurorin dhe sistemin e drejtësisë se ishin të korruptuar dhe se po zbatonin një urdhër politik të kryeministrit, ndërsa dje gjykata e mbylli çështjen dhe Lulzimin e solli sërish në tryezë.

Prandaj mjaftojnë këto fakte të mësipërme dhe gjithçka tjetër për të kuptuar se kush është kryetari i Republikës së Re, cila është marëveshja e tij me Edi Ramën dhe si e përdor ai Partinë Demokratike dhe demokratët thjeshtë dhe vetëm për interesat e tij, skandalet e tij, zullumet e tij, për miliardat e xhepit të tij dhe familjarëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Publikuar

-

Nga

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, inspektuan sot punimet në kantierin e ndërtimit të aksit Delvinë-Kardhiq.

CNA.al kujtoi faktin se punimet në këtë rrugë janë ndaluar kur Rama erdhi në pushtet në 2013-n, pasi ishte nisur nga qeveria e Sali Berishës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-kryeministri, i cili thotë se rruga Kardhiq – Delvinë është histori tjetër vjedhjeje dhe mashtrimi e Ramës.

Berisha deklaron se kjo rrugë duhet të përfundonte 6 vite më parë, ndërsa tregon edhe skemën e asaj që ai e quan vjedhje.“Miq, sot Edvin Kristaq Hajduti inspektoi një segment të rrugës Kardhiq – Delvinë, e cila duhej të përfundonte në vitin 2014 por që u shndërrua në histori vjedhjeje dhe mashtrimi dhe sot 6 vite pas afatit të përfundimit nuk është ndërtuar as gjysma e saj. Kjo sepse Edvin Hajduti e braktisi atë deri në vitin 2018 dhe ju rikthye me një skemë vjedhjesh të hatashme.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Selenicë/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën: Jep dorëheqjen

LEXO EDHE:  Rama flet për Tiranën/ Tregon si do të jetë orari javën e ardhshme

Kështu, në rast se loti i parë prej 7 km përfundoi brenda 7 muajve në vitin 2012 me 5,1 milion euro dhe përveç kësaj u hap traseja dhe në 8 km të tjera, Edvin Kristaq Hajduti tenderoi në vitin 2018 lotin e dytë prej 7 km por në një akt vjedhjeje të pastër me çmim të katërfishtë, 22 milionë euro dhe afat kohor për tu ndërtuar jo për 7 por për 24 muaj”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Kardhiq-Delvinë/ Rama mrekullohet me rrugën e filluar nga Berisha

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, pretendon se qeveria nuk ka asnjë strategji për normalizimin e situatës së krijuar nga Covid-19.

Shehu deklaroi se vendi sot është më keq në fillimin e mbylljes dhe hapjes.

“Qeveria nuk ka një strategji. Sot jemi më keq se në fillimin e mbylljes dhe hapjes. Ne nuk kemi pasur një strategji të qartë. Komiteti ynë që u krijua nuk kishte epidemiologë dhe priste atë që do të thoshte kryeministri. Pamë një komitet që nuk bëri asnjëherë një debat me kryeministrin. I gjithë mekanizmi drejtues nuk funksionoi. E vetmja gjë që funksionojë kanë qenë vetëm mjekët”, u shpreh ai në Rtv Ora.LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Rama përgatit goditjen e radhës

Demokrati kërkoi një strategji të re në raport me krizën shëndetësore që po kalon vendi.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Selenicë/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën: Jep dorëheqjen

“Unë do të thërrisja ekspertët më të mirë nga Itali me kontratë pune për 1 vit. Do të stimuloja gjithë laboratorët që të bëjnë të gjithë testimet për Covid-19, për të arritur së paku 2000 testime PCR në ditë dhe mijëra serologjike”, theksoi Shehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, vizitoi sot disa familje të prekura nga tërmeti në Manzë, ndërsa për njërën prej tyre Bashkia e Durrësit i përgënjeshtroi deklaratën se nuk ishte përkrahur nga qeveria.

Pas vizitës së Bashës, Këshilli Bashkiak i Durrësit mbajti një mbledhje për të miratuar grantet për rindërtim.

Këtë e bën me dije kreu i degës së PD-së në Durrës Ferdinand Xhaferraj, i cili thotë se Bashkia e Durrësit u vu në lëvizje nga Basha.“Sot, pas denoncimeve të Kryetarit të PD z. Lulzim Basha dhe qytetarëve të pastrehë që prej 26 Nëntorit të Manzës, u mblodh me urgjencë Këshilli Bashkiak i Durrësit për të miratuar grantet për rindërtim. Kjo mbledhje dhe vendimi shoqërues vijnë pas plot 9 muajsh pritje të qytetarëve të cilët vazhdojnë të jenë të strehuar në çadra. Tërmeti ishte një fatkeqësi, por fakti se me qindra qytetarë vazhdojnë të ndjejnë pasojat është një zgjedhje e qeverisë Rama.

LEXO EDHE:  Skandali “Basha”/ Patozi: Doktor, mësoji ca gjëra atij që ke lënë menaxher partie

LEXO EDHE:  Skandali “Basha”/ Patozi: Doktor, mësoji ca gjëra atij që ke lënë menaxher partie

Bashkia e Gjushit ka zgjedhur të mos punojë për qytetarët por për oligarkët dhe ka zgjedhur të bëjë korrupsion e jo rindërtim. Sot u duk qartë se qytetarët e shohin zgjidhjen vetëm tek Partia Demokratike, Kryetari i së cilës bëri të pamundurën… Këshilli Bashkiak u mblodh për të marrë një vendim që për herë të parë nuk dëmton edhe më shumë qytetarët e rrënuar”, shkruan Xhaferraj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE