Connect with Us

Shembja e objekteve në Durrës/ Po zhduken provat e krimit

Politikë

Shembja e objekteve në Durrës/ Po zhduken provat e krimit

Publikuar

-

Ka filluar në Thumanë, në Durrës shembja e disa objekteve të cilat janë të pabanueshme.

Pavarësisht kësaj situate emergjente edhe pse këto objekte përbëjnë rrezik për banorët që i kanë në pronësi, ato nuk duhet të shemben.

Objektet duhet të rrethohen dhe të ruhen nga policia, asnjë banor nuk duhet të lejohet të hyjë, por nuk mund të ndodhë shembja pa marrë provat prokuroria dhe ekspertëtë e saj. Pra, duhet të shkojë në vendngjarje prokuroria e cila duhet të bëjë hetimin e objektit me ekspertë, inxhinerë për të marrë të gjithë aktet e konstruktimit, nga vjetërisa nga deformimi i tij objektet e reja nga moszbatimi i kushteve teknike, kushteve të ndërtimit apo lejet e dhëna me abuzim me falsifikime apo nga ana tjetër objekte të ndërtuara me më shumë kate sesa është dhënë leja, të ndërtuara në vende ku nuk duhet të ndërtohej.

Të deformuara gjatë ndërtimit apo si në rastin e Durrësit ku u tha se një pallati i ishte hequr një mur betoni apo kolonë për tu hapur salla, pa folur këtu për dhjetëra pallate të tjera të cilat janë bërë të pabanueshem.

Ndërkohë inxhinierët e kanë bërë të qartë që nuk është faji i tokës por faji i kokës sepse ata sjellin si argument që shumë pallate rreth 80% e tyre kanë rezistuar, por ata janë ndërtuar sipas kritereve dhe standardeve por janë shembur objekete për të cilat nuk janë zbatuar rregullat e ndërtimit, Nuk janë zbatuar parametrat nga zbatuesit apo edhe projektuesit.

LEXO EDHE:  Shembet një masiv shkëmbor, humb jetën një minator në Martanesh

Ajo që duhet të ndodhë është një dhe vetëm një, asnjë objekt i cili rrezikon shembjen nuk duhet prishur veç në rastet e një emergjence por edhe në këtë rast duhet të thirren prokurorët dhe ekspertët, të mbledhin provat dhe pastaj të bëhet shembja.

Duke shembur këto objekte që janë në emergjencë për tu shembur sepse mund te rrezikojnë jetën e banorëve, të cilët shkojnë dhe hyjnë brenda duke rrezikuar kokën e tyre, mund te zhduken provat.
Ku do i gjejë prokuroria provat në rast se objekti shembet dhe bëhet hi?
Asnjë objekt nuk duhet të shkatërrohet derisa ekspertët të mbledhin provat së bashku me prokurorinë.
Është koha që përgjegjësit të japin llogari para ligjit dhe prokuroria të bëjë punë e saj megjithëse kjo e fundit është duke fjetur gjumë, edhe psë sot ata duhet të ishin në terren dhe të kishin mbledhur provat pas tragjedisë së 26 nëntorit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Greva e naftëtarëve/ Luan Baçi: Punëtorët po sakrifikohen, pushtetarët vijojnë festën e Shën Valentinit

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Luan Baçi akuzon qeverinë se i ka lënë në mëshirë të fatit punëtorët e nënstacionit elektrik dhe pompimit të naftës në Poçem të Mallakastrës, të cilët ndodhen në ditën e tretë të grevës së urisë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Baçi shprehet se adminstrata dje festoi nëpër vendet e relaksit dhe me kolektivin, por për grevistet nuk tregoi asnjë interesim.

“Ne diten e trete, te greves se urise, te punonjesve te pompave te ujit, te nen stacioni, ne Ballsh. Asnje interesim nga pusht…etaret, asnje shqetsim, per ta. Me shpirtekazmerine e tyre, me ligesine qe i karakterizon, njelloj si lideri i tyre psikopat edhe keta, po vazhdojne te festojne shen valentinin, edhe sot, jetojne si ne parajse.

Dje ne 14 shkurt, e festuan festen me administraten, ne oren 13 te mesdites, punonjesit e administrates se Kadastres, te Drejtoris, se Targave dhe Patentave, te Tatimeve…etj…u larguan nga zyrat drejte vendeve te relaksit….kolektivisht, nostalagjia e kolektivitetit. Sot si duket bejne formalitetet serioze…Do te vazhdojne dhe neser…qe jave te filloj sa me e mbare.Banoret e Mallakastres, ne greve urie, kerkojone pagat, e prapambetura, kane femijet pa buke. Po sakrifikohen, per te sensibilizuar, pusht …etaret, po bejne thirrje, kryetareve te bashkive, Fier, Patos dhe Mallakaster, po bejne thirrje, Deputeteve te zones, por keta jane te zene, me punet e stines….ne keto dite pushimesh dhe relaksi…

Turp 100 here turp. Qytetare te Mallakastres, Fierit, Patosit, ju punonjes te nderuar te uzines, ju greviste, qe po vet sakrifikoheni, me te drejte, per buken e femijeve tuaj. Jemi me ju, ne mbeshtetje tuaj, te gatshem, te bashkohemi me ju per kauzen tuaj te drejte.  

Ju jeni vellezerit tane. Mos prisni tju kuptojne qeverritaret e sotem, ata jane, shkaku, qe ju nuk paguheni, ata, i marrin parat tuaja, ata jane pronaret e vertete te uzines, ata bejne gjithçka, te keqe ndaj jush. Mos u besoni disa “drejtuesve ” te protestave tuaja, qe jane shefa ne uzine, ata bashkpunojne, me pusht…etaret,  ata paguhen nen dore, per te manipuluar, protesten tuaj te ndershme. Behuni bashke, marshoni paqesisht, kerkoni mbeshtetjen, e bashkeqytetareve, te cdo banori, te çdo politikani, te çdo lloj krahu qofte.

LEXO EDHE:  Avokati kundër Lu-së: Nuk ka arrestim me ‘qitje të largët’, nëse ka prova veproni sot

LEXO EDHE:  Vendimi i prokurorisë/ Salianji: Nuk ka asnjë provë, e devijuan për të zhvendosur vëmendjen

Ketu beni dallimin :

I therrisni te gjithe drejtuesit e qarkut, deputetet, te te gjitha forcave politike dhe shikoni ,kush do jete i gatshem, te vije bashke me ju dhe tju mbeshtese ne kauzen tuaj te drejte.

Dhe do te shikoni, se menjeher do tju thone disa nga pseudo drejtuesit, qe keni aty :

“Jo politike jo politike”, kjo thenie mashtruse, prej manipulatoreve te paguar, ju mban te izoluar, pa perkrahje. Mos lejoni tju manipulojne, ju jeni ne te drejten tuaj. Ne jemi me ju, ne ju mbeshtesim”, shkruan nw reagimin e plotw./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Austria pro hapjes së negociatave/ Ambasadori Steiner: Shpresoj të ndodhë shpejt

Publikuar

-

Nga

Austria është shprehur pro hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Ambasadori austriak Christian Steiner në një deklaratë të bërë gjatë kumtesës së organizuar nga Ambasada Austriake në Shqipëri dhe qendra Arka në Shkodër, tha se shpreson që negociatat të hapen shumë shpejt.

“Shpresojmë për më të mirën, dhe vendimi për hapjen e negociatave të ndodhë shumë shpejt. Një aspekt shumë i rëndësishëm është mbështetja që jep Austria në procesin e integrimit europian të Shqipërisë dhe shpresojmë që të kemi nisjen e hapjes së negociatave për anëtarësim sa më shpejt. Për ne është shumë i rëndësishëm është edhe aspekti i Sigurisë dhe Bashkëpunimit të Evropë, ku këtë vit Shqipëria ka marrë edhe kryesimin e OSBE-së që është një hap shumë i rëndësishëm dhe po bënë një punë të mirë”, u shpreh ambasadori.

LEXO EDHE:  “Shqipëria duhet të ndahet nga Edi Rama”/ Manjani jep prova: Mashtrim masiv e sistematik

LEXO EDHE:  Kërcënoi me armë kreun e ALUIZN-it/ Arrestohet 40 vjeçari

Kujtojmë se Austria e ka shprehur edhe më parë mbështetjen e saj në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit europian./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po të dëgjoj”/ Basha komunikim me qytetarët në Instastory, e nis me arsimin

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka hapur mundësinë që të rinjtë t’i bëjnë pyetje të drejtpërdrejta në Instastory.

Basha ka publikuar një story, ku i kërkon të rinjve që të japin mendimin e tyre se çfarë do të bënin ata, nëse do të ishin për një ditë Ministër Arsimi.

“Ky është komunikimi ynë i parë në Instagram dhe do të doja të dija mendimet tuaja për shumë çështje. Por le ta nisim me problemet e rinisë. Nëse do të drejtonit Ministrinë e Arsimit për një ditë, cili do të ishte vendimi i parë që do të merrnit për të përmirësuar jetën e të rinjve në Shqipëri?”, është pyetja që ka drejtuar lideri i opozitës dhe më pas i ka lënë mundësinë të rinjve të shprehin mendimet.

LEXO EDHE:  Pushtimi nga kullat/ Parlamenti i Parë i Shqipërisë është vënë në shënjestër për t’u shembur

LEXO EDHE:  “Shqipëria duhet të ndahet nga Edi Rama”/ Manjani jep prova: Mashtrim masiv e sistematik

Dhjetëra persona kanë shkruar se duan të anullohet Ligji i Arsimit të Lartë, shumë të tjerë kanë kërkuar plotësimin e 8 pikave të studentëve, disa të tjerë kanë kërkuar ndëshkimin e mësuesve të korruptuar, disa të tjerë bursa për studentët dhe ashpërsimin e masave për veshjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE