Video-Luli bën realitet Qeverinë Tranzitore/ I bën xhiro në tram – CNA
Connect with us

Aktualitet

Video-Luli bën realitet Qeverinë Tranzitore/ I bën xhiro në tram

Publikuar

-

Kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha edhe nëse rrëzimin e Ramës e kishte imagjinar, krijimin e Qeverisë tranzitore duket se e paska shumë seriozisht.

Një ditë më parë, Lulzim Basha deklaroi se sot në orën 11:00 do të mblidhej opozita e bashkuar, për të prezantuar detyrat e qeverisë tranzitore. Për të gjithë ju që ishit skpetikë, dhe që nuk e besuat se e kishte seriozisht, Luli tregoi që e kishit gabim.

Për më tepër, sot duket se e ka marrë shumë seriozisht qeverinë tranzitore dhe po i bën xhiro në tramin, që e realizoi rreth pesë vite më parë, kur ishte kryebashkiak i Tiranës.

Në vitin 2014, në kohën që Lulzim Basha drejtonte Bashkinë e Tiranës, në një dalje publike tha se e ka mbajtur premtimin për tramin.

“Tre vite më parë e premtuam, disa edhe e mosbesuan, por sot kemi mbërritur në projektin e lëvizjes përmes tramit në Tiranë. Tre vite ë parë në garën për kryebashkiak shpalla synimin tim: zhvillimin e qytetit me prespektivë të qendrueshme, 3 vite më parë gjetëm një Tiranë që me shumë urgjencë duhej të gjenin zgjidhje për planin urban zhvillimin ekonomik dhe punëismin. Mungonin studimet ku mund të bazoheshim, por ama kishim dicka thelbësore, vizionin dhe vullnetin. Pjesë e këtij vizioni ishte dhe trami”, u shpreh Basha, në atë kohë.

LEXO EDHE:  Kush e shantazhoi Sali Berishën?/ Avokati i njohur plas “bombën”

Dhe sikurse bëri realitet tramin, duket se Basha po bën realitet edhe Qeverinë Tranzitore, por kësaj radhe me Monën në krah.

Por, ka edhe një tjetër detaj, Basha sot për të treguar që vërtetë e ka me ndërmend krijimin e Qeverisë tranzitore, tha se do ta bënte si në Greqi.

Por, Luli ka harruar se në Greqi nuk ikën kryeministri të shëtisë me tram dhe zgjedhjet i organizon Ministria e Brendshme.

Lulzim Basha e mori Ministrinë e Brendshme në 2017-ën, në prag të zgjedhjeve të 25 qershorit dhe rezultati ishte katastrofik për PD-në.

Ndërsa, vetë Basha po shëtiste me tramin që kishte ndërtuar dhe 16 milionë eurot e vjehrrit të fituara nga pallati i ndërtuar në detin Jon. Dhe sot pas dy vitesh, kujtohet që zgjedhjet qenkan vjedhur./ CNA.al

Aktualitet

“Nuk mbaj mend asgjë”/ Genc Prelvukaj e “djeg” në dasmën e të vëllait

Publikuar

-

Dita e djeshme ka qenë shumë e veçantë për reperin Genc Prelvukaj, pasi vëllai i tij Orges u martua me partneren e tij.

Reperi ka publikuar një foto ku shfaqet së bashku me këngëtaren Eni Koçi dhe duken sikur e kanë tepruar paksa me pijen.

“Deri këtu, pastaj nuk mbaj mend asgjë”, shkruan reperi karahas fotos. Ndërkohë Eni në koment i shkruan se është e habitur që mban mend edhe aq.

LEXO EDHE:  “Fshiu deklaratën për Haradinajn”/ Avokati “gozhdon” Bashën

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta tek Unaza e re/ Klevis Balliu thirrje të fortë qytetarëve  

Publikuar

-

By

Banorët e zonës së “Astirit”, shtëpitë e të cilëve preken nga zgjerimi dhe rehabilitimi i plotë i Unazës së re, kanë dalë sërish sot në protestë, duke bllokuar rrugën.

Në protestën e sotme, banorët janë përplasur me forcat e policisë.

Por, i pranishëm në mbështetje të protestuesve është edhe sih-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu, i cili iu ka bërë thirrje banorëve të mos bien pre e dhunës.

Sipas tij, Edi Rama kërkon dhunë dhe viktima.

LEXO EDHE:  Aksioni opozitar/ Basha takim me demokratët e Lezhës

“Është e drejta juaj të protestoni për sa kohë që qeveria nuk iu përgjigjet. Është Rama që kërkon dhunë, ne jemi qyt të këtij vendi. Është Edi Rama ai që kërkon viktima, është Edi Rama ai që kërkon dhunë. Është në turpin e policisë nëse qëndrojnë këtu për të arrestuar qytetarët e ndershëm.”-tha ndër të tjera Klevis Balliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Britania pezullon fluturimet drejt Kajros

Publikuar

-

By

Kompania britanike “British Airways” njoftoi anulimin e fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian Kajro, duke cituar motive sigurie, por pa dhënë sqarime të mëtejshme.

Menjëherë pas saj, edhe kompania gjermane “Lufthansa” pezulloi përkohësisht fluturimet për në Egjipt. Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke shqyrtuar kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani të një anieje çisternë me flamur britanik.

Kompania “British Airways” njoftoi të dielën pezullimin e fluturimeve drejt Kajros për arsye sigurie, por pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Anullimi i fluturimeve drejt kryeqytetit egjiptian do të zgjasë një javë.

“British Airways” njoftoi se masa u mor pas vlerësimeve të njëpasnjëshme të masave të sigurisë në aeroporte, duke i quajtur “masa paraprake që do të mundësojnë vlerësimin e mëtejshëm” të situatës.

Edhe kompania ajrore gjermane “Lufthansa” pezulloi gjithashtu fluturimet drejt Kajros, por shtoi se ato do të rifillonin të dielën.

“Lufthansa” gjithashtu njoftoi se ishte një masë paraprake dhe zëdhënësat e saj nuk iu përgjigjën kërkesave të shtypit për më tepër sqarime.

Ndërkaq një zëdhënës i “Air France” njoftoi se Franca do të vazhdojë fluturimet drejt Kajros, pas vendimit të marrë nga kompanitë rivale britanike dhe gjermane.

LEXO EDHE:  “Fshiu deklaratën për Haradinajn”/ Avokati “gozhdon” Bashën

Pasagjerët e ngelur në Egjipt nuk dinë se si të veprojnë.

“Ndodhem në Egjipt për dy javësh dhe tashmë çdo gjë duhet të shtyhet. Nuk di se kur do të mundem të kthehem”, thotë Khalid Keshta, pasagjer i mbetur në Egjipt.

Po kështu, edhe egjiptianët që planifikonin të ktheheshin në atdhe gjenden tashmë të bllokuar.

“Na ka shkaktuar probleme të mëdha dhe kërkojmë informacion sa më shpejt se kur do të shkojmë në shtëpi dhe si do të shkojmë”, thotë Ayman Omar, pasagjer.

Këto zhvillime vijnë ndërsa Britania është duke vendosur për kundërpërgjigjen e saj ndaj sekuestrimit nga Irani ditën e premte të një çisterne karburanti në Ngushticën e Hormuzit dhe tensioneve në rritje nga efektet e sanksioneve amerikane ndaj ekonomisë së Iranit dhe eksporteve të tij në karburant.

Ngushtica e Hormuzit dhe kryeqyteti egjiptian Kajro kanë një distancë prej 2500 kilometrash mes tyre./ VOA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending