Connect with Us

Meta garant i Kushtetutës apo kriminel?/ Çfarë thoshte dje Lulzim Basha

Aktualitet

Meta garant i Kushtetutës apo kriminel?/ Çfarë thoshte dje Lulzim Basha

Publikuar

-

basha le ne balte ilir meten

Mbrëmjen e djeshme, Sekretari i Përgjithshëm i Lulzim Bashës, zë hollë e mjekër nxirë Gazmend Bardhi, nga studio e Report TV tha se i vetmi garant i Kushtetutës, është presidenti Ilir Meta.

“Sot, presidenti i Republikës është i vetmi garant i kushtetutës që është funksional.”-tha ndër të tjera Gazmend Bardhi në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” .

Por, po ky president që tashmë është garant i Kushtetutës, dje  për Lulzim Bashën ishte kriminel.

Në vitin 2015, në kohën kur ish-kreu i LSI ishte kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, Basha kërkonte me këmbëngulje dorëheqjen e Ilir Metës, duke e akuzuar për rrjedhjen e informacionit nga dëshmia e Durim Bamit në Prokurori.

“Dorëheqja e Ilir Metës, ndjekja prej tij e procesit të hetimit nga karrikja e një deputeti të thjeshtë, është një parakusht për një hetim të drejtë dhe objektiv të skandalit, të pandikuar nga politika dhe faktorët kriminalë të përfshirë në këtë skandal të paprecedent.”, -deklaronte në atë kohë Basha.

Një tjetër rast, ku Basha nuk është kursyer ndaj Ilir Metës, është edhe në lidhje me arrestimin e Tom Doshit. Në atë kohë, Lulzim Basha deklaronte se arrestimi është “Larje hesapesh mes Ramës, Metës, Tahirit, Doshit e Frrokut”.

Në një deklaratë për mediat nga selia e Partisë Demokratike, në 20 mars 2015, Basha tha se me Metën në krye të Kuvendit, e vërteta rreth historisë së atentatit që pretendon Doshi, nuk do të mësohet kurrë.
Gjithashtu ai deklaroi se protestat e opozitës do të vijojnë dhe se kërkesa për dorëheqjen e Metës do të jetë sërish kauzë e tyre.

Në prill të vitit 2017, Lulzim Basha doli kundër kandidaturës së Ilir Metës, si presidenti i ri i Republikës.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Opinion”, Basha ka deklaruar se ftesa e qeverisë për dialog dhe bashkëpunim për një president konsensual ka qenë e pasinqertë.

“Meta nuk ka asnjë lidhje me çadrën e opozitës. Ai ka mbajtur disa qëndrime për interesat e tij dhe i ka artikuluar disa argumente në interesa të qytetarëve. Loja në parlament është lugë e pagëlltishme. Ruci u ngarkua që të bënte rolin e kukullës”, tha Basha.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Entropi opozitare!

Ndërkohë, në maj të vitit 2017, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme të 25 qershorit, Lulzim Basha filloi sulmet dhe akuzat kundër LSI-së dhe Ilir Metës.

Në maj të vitit 2017, kreu i PD-së, Lulzim Basha ka lëshuar një paralajmërim të fortë për ish-kreun e LSI-së, Ilir Meta.

“Merre me qetësi dhe dashuri, mos e shkel etikën se je president i zgjedhur, edhe pse me Pazar, lere Petritin ta marrë faturën e falimentimit të SHPK, matrapazllëqet nuk kanë vend në republikën e re”.-i është drejtuar Basha-Metës.

Lulzim Basha dikur me partinë e Ilir Metës, LSI-në me të cilën sot del e bërtet e ulëret për mbrojtjen e votave, deklaronte se nuk do të kishte më pazare.

“Edhe LSI ta ketë të qartë se koha e matrapazëve në politikë që shkojnë sa andej këndaj shit klyshë e bli qen merr fund në 25 qershor. Nuk ka më. Ndaj të gjithë ata votues që jeni tunduar me teserat e partive të pazarit që ua kanë dhënë për tu mbajtur peng, dijeni se votat për këto parti janë vota të hedhura në det, kurrë më pazari “bli klyshë e shit qen” nuk do ecë me PD”-deklaronte Basha.

Por, sot Lulzim Basha mban në krah partinë e Ilir Metës që tashmë drejtohet nga bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, ndërsa Ilir Metën, sot president e cilëson si garant të Kushtetutës.
Kjo është politika e Lulzimit dhe vërtetë që është serioz Basha në aksionin e tij opozitar, aq sa ka lënë me gojë hapur edhe Ilir Metën i cili ka thënë “Luli gënjen edhe për orën”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Digjet një banesë në mes të Korçës/ Tre zjarrfikëse në luftë me flakët

Publikuar

-

Nga

Shkrumbohet nga flakët vila 3-katëshe në Fier

Një shtëpi private në Korçë është përfshirë mbrëmjen e sotme nga flakët.

Mësohet se banesa dy-katëshe ndodhet në afërsi të Muzeut Arkeologjik, pas Katedrales së qytetit.

Nga informacionet paraprake, raportohet se flakët kanë mbuluar banesën, ndërsa nuk dihet nëse ka persona të lënduar.

Dyshohet se banesa ka shpërthyer në flakë për shkak të pakujdesisë, ndërsa në vendngjarje kanë shkuar tre zjarrfikëse, të cilat po luftojnë me flakët.

LEXO EDHE:  “100 i ka marrë Basha dhe Monika, 74 Rama”/ Murrizi “zbras ankesat”: Nuk na mbeten asgjë

LEXO EDHE:  Italia humb 33 mjekë nga koronavirusi/ Meta: Ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu

Sakaq, pritet që policia të hedhë më shumë dritë mbi ngjarjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Afera e incineratorëve/ Sejamini: Opozita mund ta luante më mirë, ka shumë elementë të fshehtësisë

Publikuar

-

Nga

Afera e incineratorëve/ Sejamini: Opozita mund ta luante më mirë, ka shumë elementë të fshehtësisë

Analisti Neritan Sejamini, ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me aferën e incineratorëve që ka grabitur miliona euro nga paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Sejamini tha se akuza e ngritura për incineratorët nuk kanë atë impaktin që duhet në publik. Ai tha se shqiptarët nuk tërhiqen shumë nga çështjet ekonomike, por kënaqen duke parë fabula si ajo e çështjes së kasetës së masakrës së Krushës së Madhe.

Këtë javë kaloi buxheti i shtetit që kishte shumë probleme. Bëra 1-2 emisione por është e pamundur të marrësh interesin e shikuesit. Shqiptarët kënaqen duke parë këto fabula. Njerëzit presin çdo moment se çfarë do ndodhi, është bërë si ndeshjet e futbollit por nuk ka lidhje me interesin tonë. Këto të gjitha nuk do lënë gjurmë të madhe tek zgjedhjet, njerëzit prapë do shkojnë të votojnë si militant. Këtu është shumë e thjeshtë të hedhësh në treg fabulla të tilla, një gjë është e vërtetë që ti e hedh për të tërhequr vëmendjen dhe e tërheq vëmendjen”, u shpreh ai në emisionin “Zonë e Lirë”.

Analisti deklaroi se opozita duhet ta trajtonte më fort kauzën e incineratorëve dhe nuk duhet ta linte që të zbehej kaq shpejt.

LEXO EDHE:  Rritje pagash për mjekët/ Tabaku i përgjigjet Ramës: Gënjeshtër parazgjedhore!

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Entropi opozitare!

Mund të luhej pak më bukur, ka shumë elementë të fshehtësisë. Është bërë një kompani. Në Elbasan ka filluar, në Elbasan është e veçantë. Një person anonim merr një kompani të sapokrijuar dhe vë në lëvizje gjithë qeverinë. Kush i ka blerë? Kush i ka bërë?”, theksoi Sejamini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mbyllet një shkollë 9-vjeçare në Sarandë/ Një pjesë e stafit e infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Mbyllet një shkollë 9-vjeçare në Sarandë/ Një pjesë e stafit e infektuar me Covid-19

Covid-19 është përhapur masivisht edhe në shkolla, duke bërë që disa prej tyre të mbyllen.

Mësohet se sot është vendosur të mbyllet edhe shkolla 9-vjeçare ‘9 Tetori’ në Sarandë.

Raportohet se mbyllja e shkollës ka ardhur pas rasteve të shumta me COVID-19.

Nga informacionet paraprake, bëhet me dije se deri tani në këtë shkollë janë infektuar 5 mësues, një sanitare dhe një roje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE