Ben Blushi dhe Topi i tij, si “vrasës” me pagesë për Rilindjen – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ben Blushi dhe Topi i tij, si “vrasës” me pagesë për Rilindjen

Publikuar

-

Dje në Top Channel, rreth një muaj pasi Fatmir Xhafaj u largua nga drejtimi i ministrisë së Brendshme, në një kronikë të paralajmëruar, duke përdorur “Topin” e tij, Ben Blushi u kthye në një “vrasës me pagesë” për Rilindjen.

Prej më shumë se një viti në krye të Top Channel nuk kishte pasur asnjë kronikë, asnjë të vërtetë për ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj, përkundrazi, shikohej edhe një mbështetje nga Top Channel, për shkak edhe të lidhjeve të tij me kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj.

Po pasi Fatmir Xhafaj la detyrën e ministrit të Brendshëm dhe Edi Rama e hodhi në koshin e plehrave, dikush duhej ta sulmonte.

Xhafaj ruante profilin e një njeriu të fortë, që kishte ikur nga ministria e Brendshme, perceptuar edhe nga mediat pranë qeverisë se po ikte në kulmin e tij të suksesit dhe se lëvizja e tij ishte e gabuar.

Por kjo nuk i pëlqen Rilindjes, Ramës apo edhe vetë Ben Blushit, që përdoret si “vrasës me pagesë” për karrierën politike, kur ky duhej të zhdukej nga qarkullimi.

Dje me një kronikë që nuk kishte asgjë të re, por ishte një përsëritje e të gjitha akuzave të thëna nga media dhe opozita, Ben Blushi në emër të Rilindjes, “vrau” në opinionin  publik Fatmir Xhafajn, për t’i zhdukur çdo fije respekti që i kishte ngelur diku.

Dje Ben Blushi renditi disa fakte, që herë pas here i thoshte si ekskluzive dhe të pathëna ndonjeherë, kur në fakt të gjitha ishin të ditura dhe dhjetëra herë të denoncuara.

Rasti i pallatit të Fatmir Xhafajt në Pogradec nuk ishte një rast i ri, atë e dinë shumë mirë pogradecarët. Për të është folur dhjetëra herë dhe është denoncuar nga opozita në jo pak konferenca shtypi, shkrime apo materiale të publikuara.

Që Fatmir Xhafaj ishte një ministër i dështuar i qeverisë “Nano”, që e tradhëtoi atë dhe që pati shumë përplasje, kjo është një histori jo vetëm e ditur, por e stërthënë.

E për vëllain e tij Alban Qazimin për të cilin Ben Blushi pretendonte se është një kronikë e dhënë për herë të parë, kjo nuk është e vërtetë.  Janë shkruar me dhjetëra materiale, sesi Etilda Gjonaj dhe Përmbarimi Shtëtëror dhe të tjera institucione ishin vënë në shërbim të kësaj kompanie, e cila po fitonte miliarda.

Të gjitha janë thënë e stërthënë. Edhe fotoja me ish-diktarorin Enver Hoxha kishte dalë. Dhe që Fatmir Xhafaj ishte një ministër i dështuar i qeverisë së Rilindjes, edhe kjo është thënë në dhjetëra shkrime.

LEXO EDHE:  Kompania SHELL në Shqipëri/ Ish deputeti vezëve nxjerr zbuluar Ramën

Por, këto Ben Blushi nuk i thoshtë gjatë kohës që Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm, por pasi Rama e largoi nga detyra. Dhe dje, bëri rolin e “vrasësit me pagesë” për ta “ekzekutuar” politikisht Fatmir Xhafën, duke bërë një përmbledhje të të gjitha kronikave, lajmeve të vjetra apo ngjarjeve historike të Fatmir Xhafajt, të cilave iu vuri një sfond muzikor, i montoi dhe urdhëroi që të përdoreshin për të mos i lënë më asnjë lloj mundësie Fatmir Xhafajt që të ngrinte kokën.

Gjithësesi kjo është një luftë e neveritshme brenda Rilindjes, ku ka milituar Ben Blushi, i cili tashmë nga një armik i pakundërshtueshëm është kthyer në partizanin e saj.

Faktet e dhëna janë të vërteta dhe askush nuk i diskuton, por ajo që është imorale, lidhet vetëm me një detaj.

Top Channel nuk e sulmoi asnjë sekontë dhe as nuk foli për Fatmir Xhafajn, kur ky ishte ministër i Brendshëm. Për më tepër, as vetë Ben Blushi nuk tha asnjë fjalë kur ai drejtonte Reformën në Drejtësi. Nuk i përmendi kurrë nga Parlamenti këto akuza. Ashtu sikundër dje për herë të parë dolën në Top Channel, ndërkohë që kur Fatmir Xhafaj ishte ministër i Brendshëm,  Top Channel nuk guxoi të thoshte një fjalë.

Prandaj, me plot gojë dhe pa asnjë diskutim mund të themi se pëdorimi si “vrasës me pagesë” i Ben Blushit për të shkatërruar figura politike është stili i ri i Rilindjes dhe i Edi Ramës, që tashmë e ka marionetën e tij në krye të Top Channel./ CNA.al

Shkarkimet dhe emërimet në Ministrinë e Drejtësisë?/A do ta mbrojë Fatmir Xhafaj në Prokurori, ministren Etilda Gjonaj?

Emërime klanore në Ministrinë e Drejtësisë/ Ja, kush është emëruar me urdhër të Fatmir Xhafajt

Ministrja kushtëzon Deutsche Welle/ Gjonaj se “lëshon” Xhafajn

Pse Xhafaj duhet të japë dorëheqjen sot

Me çfarë e kërcënon Xhafaj, kryeministrin Rama?

SUPERBIG-ministri që drejton dy ministri dhe një institucion të pavarur

Xhafaj iku, por drejton dy institucione  

Foto/ Kur Fatmir Xhafaj shëtiste me Hekuran Isain

Fatmir Xhafaj “dëshmori” pa lavdi i Edi Ramës

Fatmir Xhafaj nga enverist në rilindas i Edi Ramës/ Pse duhet Vetting për ministrin e Brendshëm?

Fatmir Xhafaj, komunisti që nuk jep dorëheqje

Xhafaj, si dështim i Ramës, ndërkombëtarëve dhe kazanit/ Kadri Hazbiu i kohëve moderne

Rrëfehet e persekutuara e komunizmit: Fatmir Xhafa na torturonte dhe na kërkonte florinjtë

Vëllai i Fatmir Xhafajt si Elvis Roshi  

Pas derës së Xhafajt apo pas Twitterit të Ramës

Shifrat alarmante të vrasjeve/ Si mashtron Xhafaj

Aktualitet

“Edhe në Itali e njohin”/Alketa Vejsiu bën dedikimin emocionues për “Taramelen”

Publikuar

-

Pak javë më parë , Xheison Bafti ose “Taramelja” , u bë kryefjala e mediave pas deklaratës së Alketa Vejsiut se kishte vendosur t’i ndryshonte jetën.

Në profilin e saj në Instagram, Alketa ka ndarë një video nga puntata e ardhshme e emisionit, ku tregon se tashmë Xheison njihet edhe në Itali dhe shumë të huaj janë ofruar t’a ndihmojnë vogëlushin.

LEXO EDHE:  Vasili ironizon Ramën/ Çudi si Tereza May nuk të pyeti për dorëheqjen

“Diçka e mrekullueshme do te ndodhe te henen me historine e Xheison Baftit. Edhe ne Itali e kane mesuar historine e ketij djali. Pjesa me e madhe qe kane ndihmuar me donacionet e tyre jane emigrante. Skam fjalë.”- shkruan Alketa krahas videos.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjinushi në krye të Akademisë së Shkencave/ Rudina Hajdari zbulon pazarin me Ramën

Publikuar

-

By

Deputetja demokrate Rudina Hajdari ka reaguar sërish sot ndaj kryetarit të sapozgjedhur të Akademisë së Shkencave Skënder Gjinushi.

Sipas Hajdarit, ai ka uzurpuar në mënyrë të paligjshme Akademinë e Shkencave.

Ajo shkon dhe më tej ndërsa thotë se Gjinushi u zgjdh në atë detyrë, pas pazareve të bëra me kryeministrin Edi Rama.

“I paligjshëm nga takat e këpucëve deri te flokët ai uzurpoi A.SH. si kryetar partie politike nëpërmjet një truku me K.M, duke i falur atij partinë per zgjedhjet e 30 Qershorit dhe Rama i fali akademinë e paralizuar me anëtarë me statuse joligjore, si çerdhe e shkaterrimit të historisë dhe albanologjisë, per të mos përmendur shkencat inekzistente të sakta”, shkruan Hajdari në rrjetet sociali.

Postimi i plotë:

Kryetari uzurpues i Akademisë se Shkencave i nisi minutat e para të karrierës së tij me dhunimin verbal seksist të një gazetareje të re.

I paligjshëm nga takat e këpucëve deri te flokët ai uzurpoi A.SH. si kryetar partie politike nëpërmjet një truku me K.M, duke i falur atij partinë per zgjedhjet e 30 Qershorit dhe Rama i fali akademinë e paralizuar me anëtarë me statuse joligjore, si çerdhe e shkaterrimit të historisë dhe albanologjisë, per të mos përmendur shkencat inekzistente të sakta.

Sikurse nuk ka bërë kurrë zgjedhje brenda partisë së tij shekullore pseudo-socialdemokrate, ashtu uzurpoi A.SH, me puç institucional prej një kapterri që hiqet si gjeneral në pension i shkencës. Prej tridhjet vjetësh asnjë libër, artikull shkencor, apo botim serioz, asnjë arritje në matematiken e aplikuar.

Dështim në shkencë, dështim në politikë si një rast partikular në të cilin “gjenerali i ekuacioneve” dëshironte të aplikonte matematikën në politikë, ku prej tre dekadash nuk mori kurrë më shumë se një mikrobus me votues. Duke mbetur profan në faktin se asnjëherë nuk mësoi se ku pritet shkenca me politikën ai preu kokat të gjithë miqve të tij në parti që ikën nga sytë këmbët.

LEXO EDHE:  Vasili ironizon Ramën/ Çudi si Tereza May nuk të pyeti për dorëheqjen

Vjen në akademinë e shkencave dhe qysh në fjalimin e parë poshtëron asamblenë duke e quajtur konsultative. Mbledh nëntedhjetevjeçarë që dramën e jetës së tyre kane pasur faktin që i kanë bëre hosana vrasësit të babait te tyre, një pjesë me ishemira, një pjese të korruptuar me pagesa të paligjshme, me mbeshtetje nga akademikë ishspiunë të sigurimit, sekretarucë diktatorësh, të dyshuar nga kolegët për plagjiatura, të tjerë që nuk dihet ku punojnë nëpër botë etj. Më vjen keq për një pjesë të akademikëve të vërtetë që nuk patën forcën dhe moralin e duhur t’i kundërvihen uzurpuesit anakronik.

Bëri reformën farse, për të sunduar mbi një institucion, ku veç truri nuk ka më efikasitet, pa marrë në konsideratë që në perëndim gjënden me dhjetëra shkencëtarë të rinj shqiptarë të vlerësuar maksimalisht nga shkenca botërore moderne.

Padyshim që Kuvendit do t’i paraqes që t’i presë sa më parë buxhetet kësaj karakatine, mbi samarin e të cilës ka hypur “gjenerali” në pension. Përndryshe, do të ndodhi ajo që nuk ka ndodhur në qindra vjet akademi, ku politikani i paudhë do të drejtojë shkencën dhe të paligjshmit dhe të paditurit, do të drejtojnë institucionin./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lefter Maliqi thirrje Ramës/ “Bëni marrëveshje”

Publikuar

-

By

Deputeti Lefter Maliqi, i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama të reflektojë.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, ai ka bërë thirrje publike Ramës, vetëm pak orë para protestës.

“Thirje para protestës drejtuar Kryeministrit për reflektim. Shmang sa s’është vonë para 30 Qershorit konfliktin dhe përplasjen civile, bëni marrëveshjen, shtyni zgjedhjet, ndryshoni sitemin e kalbur e korruptiv elektoral”, shkruan ndër të tjera Maliqi.

Postimi i plotë:

Thirje para protestes drejtuar Kryeministrit per reflektim. Shmang sa s eshte vone para 30 Qershorit konfliktin dhe perplasjen civile, beni marrveshjen, shtyni zgjedhjet, ndryshoni sitemin e kalbur e korruptiv elektoral.

Zgjedhjet ne 30 Qershor do behen dhe s’do behen. Z.Rama pa opoziten smund te behen dhe s’duhet te behen, dhe po u bene, ne mbi 50% te bashkive ne veri e jug sdo behen dhe ne pjesen tjeter do jene me probleme dhe shume te cunguara e me konflikte. Ska konkurence, rivalë, kundërshtar, kandidatë përball, ska motiv për garë, ska alternativë etj etj.

Mos ngulni kembe as me ironi, as me arrogance, as me perbuzje me opoziten, se nuk eshte as Luli, as Monika, Mediu por as Shpetimi dhe Vangjeli qe i deshe aq shume per fitoren tënde te 2017-ës, por 800 mije votues te opozites sipas zgjedhjeve te fundit te pakten te blera apo jo nga ju, sipas opozites apo dosjeve ne Prokurori. Nuk mund te fusni ne burg 800 mije veta, jo per gje por kapaciteti i burgjeve ne Shqiperi eshte 6000 veta,dhe i ke te mbushura plot me te burgosur per energji elektrike, 30 gr droge etj.

Nderkohe kriminelet e vrasesit shumica jane te lire per shkak te sistemit te drejtesise se korruptuar. Nga reforma ne drejtesi nuk ka frike vetem opozita por me se shumti mazhoranca se plasi droga sheshit para nje viti, tenderat, koncesionet etj.

LEXO EDHE:  Pastrimi i parave nëpërmjet mediave/ Si u tentua të blihej Top Channel me fonde offshore

S’po zgjatem por duke qene se quhem dhe mbetem deputet i popullit dhe me mandat me djersen time sot dhe kurdo sa te kem fuqi, nje mandat ne qarkun Berat shkon nga duan mbeshtetesit e mi, te bej thirrje ulu sa s’eshte vone me opoziten per veten tende, Rilindjen tuaj ,popullin dhe per interesat e vendit ne BE.

Neser do jete vone per ty dhe per karriget tuaja. Zgjedhje nuk behen dhe po u bene do shtyhen,si ish drejtues policie, si ish Kryetar njesie vendore si deputet per here te dyte kam bindje qe zgjedhjet nuk behen pasi ne cdo qender votimi me Kod zgjedhor disa m larg qendron nje polic ,dhe me polici qe te menaxhoni situaten konfliktuale, qe do lindi ne pjesen me te madhe te qendrave te votimit ju nuk i mbuloni dot.

Pasi ne cdo komisariat do keni vetem 1 ose 2 grupe te gatshme te cilat nuk perballojne dot konfliktet ne shume qendra votimi dhe situata mund te degradoje ne konflikte civile mos e dhente zoti dhe me viktima.

Me pas do akuzoni ju opoziten dhe opozita ju. Pasojat bien mbi ju dhe hiqni dore nga keto parodi dhe tregim force e ironi por uluni beni marreveshje mbi interesat tuaja personale. Lexoje kete thirrje dy here po pate kohe se e di qe ske ose e injoron dhe mbase ske kohe as per te pare realitetin me sy. As ti as deputetet e ministrat e tu se po e shohin popullin si flet votimi vetem./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

kryeministri edi rama ne zyre kryeministri edi rama ne zyre
Aktualitet11:07 - 25 Maj, 2019

“Rama nuk ndalon së vjedhuri”/ Ish-deputeti denoncon skandalin me koncensionet

Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj, ka reaguar sot lidhur me dy koncesione që sipas tij, po përdoren për vjedhje të mëdha...

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

Trending

Read previous post:
Video-Bush përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës/ Im atë na dha besim

Ish- presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xhorxh Bush, u përlot teksa mbante fjalimin e lamtumirës për të atin,...

Close