Connect with Us

Mbi trupin e Lulit kalon vetëm Rama

Aktualitet

Mbi trupin e Lulit kalon vetëm Rama

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dje përsëriti një shprehje të tij, të thënë më shumë se një vit më parë.

Në mars të 2017-ës, kur Basha ishte ngujuar në çadër, Edi Rama bëri disa lëvizje të befasishme. Ai shkarkoi katër ministra dhe emëroi të tjerë. Largoi njeriun e tij më besnik, Saimir Tahirin në atë kohë ish-ministër i Brendshëm. Opozita e akuzonte fort për kanabizimin e vendit dhe Rama në një moment qetësie, rreth datës 11 mars, bëri shkarkimin e Tahirit dhe në vend të tij vendosi Fatmir Xhafën.

Lulzim Basha e quajti si fitore të PD dhe të çadrës. E refuzoi emërimin e Xhafës, duke thënë se nuk do të shkonte në një pakt me Ramën dhe Xhafën ministër të Brendshëm, madje për me tepër tha këtë tezë. “Ai nuk do të hyjë në zyrë dhe nuk do të bëhet kurrë ministër, veçse nëse kalon mbi trupat tanë”.- Kjo ishte fjalia e artikuluar nga Lulzim Basha një vit më parë.

Fatmir Xhafa një ditë më pas shkoi në zyrë, u bë ministër i Brendshëm, dhe më pas u largua me marrëveshjen e 18 majit, në kohën kur ministria e Brendshme u drejtua më pas nga kolonel Demiraj, njeriu i rekomanduar në bazë të marrëveshjes nga Partia Demokratike.

Me largimin e Demirajt, Fatmir Xhafa u rikthye në detyrë. Atë e pasuan shumë skandale. Së fundi edhe një skandal i denoncuar nga Partia Demokratike, që fillonte me dënimin e vëllait të Fatmir Xhafajt për trafik ndërkombëtar droge, dhe deri tek një audio-përgjim, që u quajt “audio-Babale”, e cila rezultoi të ishte një fallcitet dhe mashtrim publik.

LEXO EDHE:  Rama batuta me peshkatarët/ Nga ta çoj timonin, majtas apo djathtas?

Gjithësesi, le të kthehemi në aktualitet. Dje, Basha ka përsëritur të njëjtën tezë. Për të Teatri nuk do të shembet. Nuk do të ndodhë shembja e tij, pasi Basha u rikthye te teza e një viti më parë. “Teatri do të shembet vetëm nëse kalojnë mbi trupat tanë”.

Është hera e dytë që Lulzim Basha e thotë këtë fjali. Ndërkohë që parlamenti miratoi ligjin për të dhënë me Partneritet Publik Privat ndërtimin e Teatrit të ri, një pjesë të truallit shtetëror si një koncesion midis një subjekti privat, firmës Fusha dhe qeverisë shqiptare.

Është hera e dytë që Lulzim Basha thotë “Askush nuk do të ndërtojë po nuk kaloi mbi trupat tanë”, apo “Askush nuk do të hyjë në zyrë pa kaluar mbi trupat tanë”.

Ndoshta koha tregoi se Lulzim Basha ka thënë drejt. Në fakt ai nuk gënjen. Herën e parë askush nuk hyri në zyrë pa kaluar mbi trupin e Lulit, veçse Xhafa u rikthye në detyrë pasi Edi Rama kaloi mbi trupin e Lulzim Bashës.

Tashmë të njëjtën tezë ai e tha edhe për ndërtimin e Teatrit. Tani nuk na ka ngel gjë tjetër, veçse të presim që Edi Rama të kalojë mbi trupin e Lulit dhe më pas Teatri Kombëtar të ndërtohet i qetë dhe t’i rikthehemi normalitetit politik në Shqipëri.

Mesa duket opozita jonë, e drejtuar fatkeqësisht nga Lulzim Basha, ka vetëm një problem. Ai kërkon që për gjithçka, për çdo gjë, Edi Rama të kalojë mbi trupin e tij.

Tani duhet të presim edhe pak, sa të ndodhë akti i dytë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon batutat: Ça të është ngritur ty?

LEXO EDHE:  Nga Armir Shkurti/ Z.Basha! Ti je drita!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:   Pse nuk u arrestua djali i deputetit?/ Ja si përgjigjet Rama

LEXO EDHE:  Kryeministri Edi Rama çudit me postimin e mëngjesit (Video)

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: