LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Absurdi/ Ska kompesim pronash për ata që kanë marrë një pjesë të tyre

15 Maj 2017, 07:53, Aktualitet CNA
Absurdi/ Ska kompesim pronash për ata që kanë marrë një

Janë 925 vendime të marra nga institucioni i Kthimit dhe Kompensimit të Pronave që dalin jashtë loje. Që don të thotë se pronarët e tyre nuk do të përfitojnë asgjë nga pronësitë e patura trashëgim prej të parëve. Absurde por e vërtetë, pasi e deklaron drejtorja e Agjencisë së Trajtimit të Pronave, Sonila Qato, nëpërmjet një interviste për ?panorama?  të publikuar sot.

Sipas asaj çka shpjegon Qato del se këta pronarë janë viktimë e formulës së re që ka nisur të aplikohet e që parashikon mohimin e pronësive të tjera për të gjithë ata pronarë që kanë marrë një pjesë të tyre gjatë viteve të shkuara. Dosjet e tyre janë vlerësuar  si të ?ezauruar?, ka thenë  Qatos, duke sqaruar se bëhet fjalë për ata pronarë të cilët në këto 25 vite të shkuara kanë arritur të marrin një pjesë të pronës së tyre por që me ligjin e ri u fshihet emri nga lista e përfituesve. /CityNews

Lajmet e fundit nga