LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Universitetet/Aplikimet për rregjistrim nisin më 29 Korrik

27 Korrik 2016, 15:06, Aktualitet CNA

Aplikimet për regjistrimin në universitete për maturantët nis në datën 29 korrik. Ministria e Arsimit ka publikuar skemën për mënyrën se si duhet të procedojnë maturantët, të cilët fillimisht duhet të kryejnë një pagesë prej 2 mijë lekësh në një bankë në nivelit të dytë dhe më pas duhet të paraqiten me mandatin e pagesës pranë shkollës ku kanë përfunduar gjimnazin për vijmësinë e procedurave.

Zv/ministria e Arsimit Nora Malaj tha se maturantët në cdo cep të Shqipërisë dhe në cdo cep të globit nëse kanë telefon mund ta bëjnë aplikimin vetë.

?Duke bërë aplikimin vetë, pra duke hyrë tek faqja aim und të bëjë plotësimin pasi ka marrë këtë çelsin e hyrjes. Ne kemi marrë të gjitha masat që drejtoritë e shkollave të jenë në gatishmëri, pra nuk do të ketë pushim as të premte, as të shtunë, as të dielë?, tha ajo.

Sipas Ministrisë së Arsimit, më 5 shtator institucionet e arsimit të lartë, publik dhe jo publik do të shpallin fituesit. /citynews/

Lajmet e fundit nga