LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Simptomat e ankthit që nuk duhet neglizhuar

27 Korrik 2016, 15:00, Aktualitet CNA

Ankthi kronik mund të konsiderohet si sëmundje e vërtetë dhe simptomat e tij përfshijnë nervozizëm të vazhdueshëm, shqetësim, tension dhe dhimbje koke.

Ankthi kronik duhet të trajtohet njësoj si çdo sëmundje tjetër, në të kundërt, ai shkakton ndërlikime që çojnë në shfaqjen e sëmundjeve të rënda si në sistemin nervor, ashtu edhe atë emocional.

Disa nga simptomat janë: dhimbje koke, dhimbje muskujsh, lodhje e vazhdueshme, probleme me tretjen, probleme me gjumin, luhatje humori, mungese e përqendrimit dhe të mbajturit mend etj.

Në rastet e ankthit kronik truri nuk funksionon siç duhet, ai nuk i jep sinjalet e ngopjes dhe nivelet e serotoninës në traktin gastrointestinal ulen shumë.

Lajmet e fundit nga