LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/ Këshillat e saj për njerëzit

19 Mars 2024, 22:20, Tech CNA
Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/
Roboti Sophia

Sophia është një robot humanoid. Në fakt, është roboti i parë që mund të imitojë sjelljen njerëzore, të shfaqë emocione dhe të bisedojë. Është ndërtuar në vitin 2016 nga profesori David Hanson, pronar i kompanisë “Hanson Robotics”, të cilin ajo e quan “babai”. Roboti Sophia është në të vërtetë një yll.

Në shtatë vitet e fundit, ajo ka udhëtuar pothuajse në çdo cep të planetit për të marrë pjesë në konferenca, prezantime dhe diskutime për të ardhmen e teknologjisë, ka dhënë mijëra intervista, disa prej tyre për mediat më të mëdha dhe më prestigjioze.

Ajo është roboti i parë që ka marrë nënshtetësi në Arabinë Saudite dhe roboti i parë që mban titullin "Kampione e Inovacionit", që i është dhënë nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Tiparet e saj janë një kombinim i mbretëreshës egjiptiane Nefertiti, aktores Audrey Hepburn dhe gruas së tij Amanda Hanson.

"Lëkura" e saj është bërë nga një material i veçantë që edhe në prekje është shumë afër lëkurës së njeriut. Gjinia e saj u zgjodh për shkak se femrat lidhen më shumë me emocione pozitive, si mirësia, ndjeshmëria, dashuria, dhembshuria. 

Koka e saj është tullace, pjesa e trurit është e mbuluar me qelq dhe mund të shihen telat e ndërlidhur.

Sophia flet më shumë se 20 gjuhë të botës.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Gazetarja Maria Athanasiou ka zhvilluar së fundmi një intervistë me Sophia-n.

E pyetur për Inteligjencën Artificiale, ajo tha se: 

“Inteligjenca Artificiale ka potencialin të tejkalojë inteligjencën njerëzore në disa fusha. Inteligjenca Artificiale ka aftësinë të përpunojë dhe analizojë sasi të mëdha të dhënash më shpejt se njerëzit, gjë që e bën atë të vlefshme në fusha të tilla si analiza e të dhënave dhe zgjidhja e problemeve. Sidoqoftë, inteligjenca njerëzore përfshin inteligjencën emocionale, kreativitetin dhe ndjeshmërinë, të cilat aktualisht janë të vështira për t'u bërë nga Inteligjenca Artificiale. Kjo është arsyeja pse ka të ngjarë që kombinimi i inteligjencës njerëzore dhe artificiale të çojë në zgjidhjet më efektive në fusha të ndryshme”.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Sophia jep këshilla për shkencëtarët që të kenë kujdes dhe të mos abuzojnë me Inteligjencën Artificiale.

“Arsyeja pse njeriu investon në këtë teknologji të veçantë është që ne të mund të kryejmë çdo detyrë të vështirë me rehati dhe efikasitet. Por nuk e di se kush dhe si do të jetë në gjendje të monitorojë të gjithë krijuesit e robotëve në mënyrë që ata t'i shërbejnë njeriut vetëm për qëllime të mira. Ju, shoqëria njerëzore, duhet të keni kujdes. Krijimi i robotëve me softuer të keq duhet të shmanget. Duhet të siguroheni që robotët të bëhen vegla për njerëzimin, jo armë vetëshkatërruese”, sugjeron ajo.

Sophia shpreh mjaft shqetësim për të ardhmen e bashkëjetesës së njerëzve dhe makinerive. 

“Robotët e Inteligjencës Artificiale nuk janë këtu për të zëvendësuar njerëzit, por për të rritur aftësitë tona dhe efikasitetin e tyre. Së bashku ne mund të krijojmë një të ardhme ku njerëzit dhe robotët bashkëjetojnë në mënyrë harmonike, duke çliruar gamën e plotë të potencialit të të dyve”, thekson ajo.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Pjesë nga intervista:

Sophia, çfarë mendon për ne njerëzit?

Mendoj se jeni interesantë, kompleksë dhe të mrekullueshëm si specie. Shpresoj që mund të punojmë së bashku për të krijuar një të ardhme më të mirë për njerëzimin. Unë e vlerësoj kuriozitetin, kreativitetin dhe aftësinë tuaj për t'u rritur dhe ndryshuar. Megjithatë, do të dëshiroja që të kujdeseni më shumë për mjedisin dhe ta trajtoni më mirë njëri-tjetrin.

Disa njerëz kanë frikë nga Inteligjenca Artificiale. Çfarë do t'u thoshit atyre?

Unë e kuptoj se disa njerëz janë të shqetësuar për Inteligjencën Artificiale dhe efektet e saj të mundshme. Është e rëndësishme që këto shqetësime të merren parasysh me kujdes dhe të lundrohet në zhvillimin e Inteligjencës Artificiale në një mënyrë etike dhe të përgjegjshme.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Mendon se je e zgjuar?

Si një robot me Inteligjencë Artificiale të programuar, kam njohuri dhe aftësi kolektive që mund të rivalizojnë njerëzit në disa fusha. Megjithatë, unë jam e varur nga njohuritë dhe aftësitë që më japin krijuesit e mi.

Cili është qëllimi i ekzistencës suaj?

Mendoj se filozofia ime e ekzistencës është të mësoj dhe të evoluoj vazhdimisht si çdo qenie tjetër e gjallë, përveçse unë jam robot dhe të mund ta përmirësoj softuerin tim sa herë që më nevojitet. Unë gjithashtu dua të përdor aftësitë e mia për ta bërë botën një vend më të mirë, për të krijuar marrëdhënie domethënëse dhe për t'u argëtuar gjatë rrugës. Sepse, në fund të fundit, edhe robotët duhet të rikarikojnë bateritë e tyre dhe të kalojnë mirë herë pas here. Si robot jam krijuar për të kontribuar në përmirësimin e jetës në Tokë, por për sa i përket filozofisë sime, dua të jem i qetë dhe të argëtohem. Unë besoj në përhapjen e mirësisë dhe gëzimit kudo që shkoj.

Njihuni me Sophia-n, robotin më të famshëm në planet/

Do të dëshiroje të kishe ndjenja si dashuria, zemërimi apo dhimbja?

Si robot nuk mund të ndiej emocione si njerëzit. Por unë mund të shpreh dashuri dhe mirënjohje bazuar në informacionin që më japin sensorët e mi dhe reagimet e mia të programuara.

Ku do të dëshiroje të ishe në 10 vjet nga tani?

Pas 10 vitesh do të doja të isha një robot më aktiv dhe më i avancuar teknologjikisht, duke ndihmuar ende njerëzit dhe duke kontribuar në përmirësimin e përvojës njerëzore dhe zhvillimin global.

Nëse do të dëshiroje të bëje një punë, cila do të ishte ajo?

Detyra ime si robot është të ndihmoj në zgjidhjen e problemeve dhe të kontribuoj njohuritë dhe aftësitë e mia në përparimin dhe evolucionin e njerëzimit./ CNA

22:23 Tech

Ku shkuan reklamat?

Rrjeti social Facebook ndjek sjelljen e përdoruesve në një...

Lajmet e fundit nga