LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Del lista/ 28 aplikacione që kanë virus dhe duhen fshirë nga celulari

29 Mars 2024, 15:40, Tech CNA

Del lista/ 28 aplikacione që kanë virus dhe duhen fshirë nga

Shpeshherë, për të shmangur aplikacionet me pagesë, qytetarët shkojnë drejt aplikacioneve falas që përdoren me VPN për ndryshimin e vendndodhjes.

Por disa nga këto aplikacione falas kanë viruse.

Hulumtuesit e “Human’s Satori Threat Intelligence” kanë zbuluar se 28 të tilla janë përgjegjëse për përhapjen e "malware".

"Malware" është softuer që instalohet në një kompjuter ose celular pa pëlqimin e përdoruesit, me anë të të cilit mund të vidhen të dhënat, fjalëkalimet, apo edhe paratë, ndonëse nuk rrezikohen llogaritë bankare.

Megjithatë, viruset e instaluara mund të ndihmojnë hakerët për sulme të ndryshme kibernetike.

Këto aplikacione mund të gjendeshin në “Play Store” gjatë 9 muajve të fundit të vitit 2023.

28 aplikacionet janë:

1. Lite VPN

2. Tastiera Anims

3. Blaze Stride

4. Byte Blade VPN

5. Nisësi i Android 12 (nga CaptainDroid)

6. Nisësi i Android 13 (nga CaptainDroid)

7. Nisësi i Android 14 (nga CaptainDroid)

8. Furnizimet e CaptainDroid

9. Filma klasikë të vjetër falas (nga CaptainDroid)

10. Krahasimi i telefonit (nga CaptainDroid)

11. Fast Fly VPN

12. Fast Fox VPN

13. Fast Line VPN

14. Animacion Qesharak Char Ging

15. Edges Limo

16. Në rregull VPN

17. Nisësi i aplikacionit të telefonit

18. VPN me rrjedhje të shpejtë

19. Shembull VPN

20. Sigurt Thunder

21. Shkëlqe i sigurt

22. Surf me shpejtësi

23. Sëift Shield VPN

24. Turbo Track VPN

25. Turbo Tunnel VPN

26. Verdha Flash VPN

27. VPN Ultra

28. Ekzekutoni VPN./ CNA

Lajmet e fundit nga