LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të kurseni baterinë e iPhone-t tuaj?/ Këshilla nga eksperti

27 Mars 2024, 13:14, Tech CNA

Si të kurseni baterinë e iPhone-t tuaj?/ Këshilla nga eksperti

Një ekspert i iPhone-ëve ka dhënë këshilla të rëndësishme se si ta bëni baterinë tuaj të zgjasë më shumë.

Këshillat do t'ju ndalojnë të karikoni vazhdimisht telefonin tuaj "Apple". Tyler Morgan është një ekspert i iPhone-ëve dhe ka zbuluar këshillat.

Këshilla e tij e parë për ndjekësit është që të mos karikojnë telefonat e tyre brenda natës.

Kjo sepse, thotë ai, kur karikoni telefonin tuaj, nuk duhet që të mbushet 100%.

Karikimi i vazhdueshëm i tij në 100% do të bëjë që bateria të bjerë më shpejt. Ai këshillon që të futeni në cilësimet e baterisë dhe të zgjidhni një opsion që parandalon kalimin e 80% të karikimit.

Tyler thotë: "Nëse nuk e keni atë opsion, thjesht shikoni dhe sigurohuni që të mos kalojë 80 % karikim."

Ai thotë se në raste të rralla është në rregull të ngarkohet deri në shumën maksimale.

“Nëse do të jeni jashtë për më shumë se një ditë, atëherë mund ta ngarkoni atë deri në 100%, kjo është mirë”, shtoi ai. Tyler dha këshilla të tjera për çaktivizimin e WiFi, Bluetooth dhe të dhënave.

Eksperti i iPhone-ëve thotë se është më mirë të ndiqni këto këshilla sesa thjesht të fikni telefonin sepse iPhone është krijuar për të qëndruar i ndezur gjatë gjithë ditës.

Së fundi, Tyler hedh poshtë mitin për çaktivizimin e të gjitha aplikacioneve që funksionojnë si një mënyrë e mirë për të kursyer baterinë./ CNA

Lajmet e fundit nga