LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtare/ Milani transferon talentin afrikan

15 Mars 2023, 22:27, Sport CNA
Zyrtare/ Milani transferon talentin afrikan

Kingsford Boakye Yiadom eshte tashme nje futbollist i Milanit dhe pas vizitave mjekesore eshte bashkuar me ekipin Primavera te Ignazio Abates!

I lindur në vitin 2004, po flasim per nje futbollist te talentuar dhe karakteristika që kujtojnë futbollistët elitare kur ishin me te ri si Eden Hazard, Leroy Sané, midis anësorëve të tjerë me ndikim në lojën moderne.

Djali i mrekullueshëm ganez posedon cilësi të shkëlqyera duke filluar nga shpejtësia, kontrolli i afërt, kataklizmi në situata 1 vs 1 dhe një gjuetar i mirë golash. Qëndrimi i tij në krah i jep efikasitet për të shkaktuar më shumë probleme për lojtarët kundërshtarë.

18-vjeçari ka bërë gjashtë dhe pesë paraqitje për ekipet U17 dhe U20 të Ganës, respektivisht. Ai, megjithatë, fitoi kupën WAFU & AFCON (U20) përpara se të kalonte qëndrimin e tij me ekipin e Divizionit 2 me bazë në Akra, MSK Zilina, klubi i tij aktual.

Mesfushori sulmues ka firmosur tashme një marrëveshje afatgjatë me  Milan nën mbikëqyrjen e agjentit të futbollit italian me bazë në Ganë, Oliver Arthur (rreth 5 vite e gjysme deri ne veren e vitit 2028)

Edhe klubi MSK Zilina Africa ka konfirmuar se adoleshenti është transferuar te kuqezinjtë dhe ai do të jetë pjesë e skuadrës së Primavera të Ignazio Abate.

Lajmet e fundit nga