LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: Shqiptarët, "kampionë bote" në gjumë

4 Janar 2023, 15:24, Sociale CNA

Studimi: Shqiptarët, "kampionë bote" në gjumë

Shqiptarët kanë rezultuar të parët në botë sa i takon kohëzgjatjes së gjumit, në një studim të publikuar nga revista “Nature”.

Nga 63 kombësitë e hulumtuara, studimi tregoi se shqiptarët flinin më gjatë, mesatarisht 7 orë e 32 minuta në natë.

Modelet e gjumit ndikohen nga mosha, por modulohen edhe nga faktorë të tjerë, duke përfshirë kohëzgjatjen e udhëtimit, nivelin e arsimit dhe gjininë. Mesatarisht, femrat flenë 7.5 minuta më shumë se meshkujt.

Çuditërisht, gjeografia është gjithashtu një faktor. Ndërsa kohëzgjatja mesatare botërore e gjumit është pak më shumë se 7 orë, mesatarja në nivel vendi ndryshon me pothuajse një orë.

Studimi: Shqiptarët, "kampionë bote" në gjumë

Nga 63 kombësitë e hulumtuara, shqiptarët kanë fjetur më gjatë, mesatarisht 7 orë e 32 minuta në natë. Kjo është dukshëm më shumë se mesatarja e japonezëve tuaj, i cili ia del me vetëm 6 orë e 38 minuta gjumë.

Pra, çfarë e shpjegon ndryshimin? Sipas studiuesve, kjo është për shkak të normave kulturore dhe gjerësisë gjeografike.

Artikulli citon dremitjen në vendin e punës, i cili "mund të jetë i keq në disa vende (p.sh., SHBA ose Franca), ndërkohë që konsiderohet normale nga fqinjët e tyre (p.sh. Spanja ose Italia). Gjithashtu, “Vendet e Lindjes së Largët, në veçanti Japonia, janë vërejtur që flenë më pak gjumë. Kjo mund të shpjegohet pjesërisht me kulturën e punës në këto vende, Japonia është i vetmi komb në botë ku 25% e punëtorëve të punësuar punojnë më shumë se 50 orë në javë./CNA.al

Lajmet e fundit nga