LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U përgjysmuan rrogën/ Punonjëset e fasonerisë në Bilisht ngrihen në protestë

4 Janar 2023, 10:21, Sociale CNA
U përgjysmuan rrogën/ Punonjëset e fasonerisë në
Foto Ilustruese

Punonjëset e një fasonerie në qytetin e Bilishtit, kanë dalë sot në protestë.

Shkak për këtë është bërë një vendim për përgjysmimin e pagave të tyre.

Mësohet se punonjëset pretendojnë se përveç uljes së pagës, atyre nuk u është dhënë leja vjetore, ndërkohë që në këtë fasoneri ka edhe punonjëse të pasiguruara.

Një tjetër problematikë është edhe mungesa e ngrohjes në fabrikën ku punojnë.

Kjo është herë e dytë që punonjëset ngrihen në protestë dhe arsyet kanë qenë të njëjta.

Për të rikthyer në punë punonjëset, është dashur të ndërhyjë ministrja e linjës, e cila u garantoi punonjëseve të kësaj fasonerie, por edhe fasonerive të tjera se gjithçka do të zgjidhet./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga