LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rriten temperaturat/ Moti për ditën e sotme

9 Qershor 2023, 07:24, Sociale CNA

Rriten temperaturat/ Moti për ditën e sotme

Prezenca prej disa ditësh e masave ajore me origjinë Oqeanike vijojnë ndikimin e motit të paqëndrueshëm në territorin shqiptar, ku orët e paradites dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta, ndërsa mesdita dhe pasditja mbizotërohen nga vranësira, të cilat herë pas here pësojnë zhvillim duke gjeneruar rrebeshe shiu, ku më të fokusuara do të jenë në zonat veriore dhe qendrore.

Nuk përjashtohen edhe mundësitë e breshërit në juglindje të territorit. Kjo situatë e paqëndrueshme meteorologjike do të na shoqërojë deri vonë në mbrëmje kur pritet përmirësim i kushteve të motit. Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje në të dyja vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga 10°C deri në 31°C.

Era do të fryjë mesatare si në tokë dhe në det shpejtësi 30 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet e Adriatikut dhe Jonit dallgëzim 2 ballë.

Lajmet e fundit nga