LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Unë jam zoti”/ Miron Çako tregon sektet që manipulojnë njerëzit

6 Qershor 2023, 09:48, Sociale CNA

“Unë jam zoti”/ Miron Çako tregon sektet që

Teologu Miron Çako ka zbuluar se ka sekte apo persona fetarë që pretendojnë se janë hyjnorë duke e quajtur veten “zot”.

Këta njerëz apo sekte fetare, sipas tij, tentojnë të manipulojnë turmat, të cilat, nuk kanë një mendim kritik, në mënyrë që t’u binden atyre dhe “urdhëresave hyjnore” që ata ofrojnë.

Ka dhe persona fetarë të cilët e njohin deri diku trashedenten, hyjnoren, por e kapërcejnë këtë limitin hyjnor dhe thonë “unë jam Zoti”. Kemi këto sektet, këto gurutë, të cilët shfaqen si avatarë të perëndive dhe këta thonë, unë jam Zoti e çdo gjë që unë them është hyjnore.

Ata ia dalin sepse ata kontrollojnë turmat, turmat nuk kanë mendim, ato duan diçka të lehtë. Shumica e njerëzve nuk duan të mendojnë, duan t’ua japësh gati. Këta njerëz këto shfrytëzojnë, kur shikojnë turma që nuk kanë mendim, atëherë i manipulojnë", tha teologu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga