LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Moti i keq/ Pezullohet linja e trageteve Durrës-Bari, ja situata e linjave të tjera

4 Shkurt 2023, 11:26, Sociale CNA

Moti i keq/ Pezullohet linja e trageteve Durrës-Bari, ja situata e linjave
Drejtoria e Përgjithshme njofton se tragetet e linjës Durrës-Bari-Durrës nuk do të nisen ditë e sotme për shkak të motit të keq. Në një njoftim të publikuar në rrjetin social “Facebook”, thuhet se gjithashtu është pezulluar gjithashtu lundrimi për anijet e peshkimit dhe mjetet e vogla deri në përmirësimin e motit.

Më tej njoftohet se trageti i linjës Durrës-Ankona-Durrës do të vijojë normalisht.

Gjithashtu në portin e Sarandës anijet pasagjere të linjës Sarandë-Korfuz-Sarandë do të funksionojnë noramalisht, e ndërsa në portin e Shëngjinit situata është e qetë dhe pa probleme.

Njoftimi i plotë:

Në bazë të parashikimit të situatës hidrometeorologjike për vendin tonë për datën 04 -06 Shkurt 2023 moti do të përkeqësohet duke filluar pasditen e dates 04.02.2023 përgjatë gjithë bregdetit Shqiptar.
Era do të jetë me drejtimin Veri, në forcën 7bft deri 8bft dhe me shpejtësi mbi 30m/s , lartësia e dallgës do të arrijë deri në 4 metra.

Situata në portet dhe radat për datën 04.02.2023 paraqitet si më poshtë:

Në portin Durrës tragetet që operojnë në linjën Durrës-Bari-Durrës nuk do të nisen ditën e sotme nga të dyja portet respektive. Ndërsa operimi i tragetit të linjës Durrës -Ankona-Durrës do vijojë normalisht.

Në Portin e Vlorës linja Vlorë-Brindisi-Vlorë do të funksionojë normalisht.

Në portin e Sarandës anijet pasagjere të linjës Sarandë-Korfuz-Sarandë ditën e sotme do funksionojnë noramalisht.
Në portin e Shëngjinit situata është e qetë dhe pa probleme.

Situata meterologjike detare pritet që të përmirësohet ditën e hënë.

Për anijet e peshkimit dhe mjetet e vogla është pezulluar lundrimi deri në përmirësimin e situatës.

Drejtoria e Përgjithshme Detare do ju njoftojë në vijëmësi për çdo ndryshim apo përditësim të situatës meterologjike dhe operimit te mjeteve lundruese në Portet e Republikës së Shqipëris?./CNA.al

Lajmet e fundit nga