LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E zbulon një dermatologe/ Kjo është arsyeja pse ju pickojnë mushkonjat

2 Tetor 2023, 20:15, Sociale CNA
E zbulon një dermatologe/ Kjo është arsyeja pse ju pickojnë
Foto ilustruese

Mushkonjat janë ‘fatkeqësia’ e jetës së shumë njerëzve. Një dermatologe ka dhënë arsyet pse mushkonjat i pickojnë njerëzit.

Derm Guru, dermatologe e certifikuar, tregoi pse mushkonjat mund të tërhiqen më shumë nga ju.

Ajo tha: “Mushkonjat tërhiqen nga djersa dhe njerëzit që kanë një temperaturë më të lartë të trupit, dhe ato tërhiqen veçanërisht nga amoniaku, acidi urik, acidi laktik.

Një gjë tjetër që mund t'ju bëjë më të ndjeshëm ndaj pickimit të mushkonjave është pirja e një birre. Një studim zbuloi se vetëm duke pirë një kanaçe birrë mund t'ju bëjë më tërheqës për mushkonjat. 

Së fundi, lloji dhe numri i baktereve që jetojnë në lëkura juaj mund të na bëjë pak a shumë tërheqës për mushkonjat./ CNA

Lajmet e fundit nga