LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Po mban peng dy shtete”/ Bullgaria reagon ashpër pas deklaratave të Ramës: Kjo është e papranueshme

24 Qershor 2022, 10:41, Politikë CNA

“Po mban peng dy shtete”/ Bullgaria reagon ashpër pas

Bullgaria ka reaguar ashpër pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili është shprehur se ky shtet po mban peng Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Bullgarisë, i cilëson fyese qëndrimet e Ramës, ndërsa i kërkohet që të rregullojë gjuhën e tij.

Në deklaratë theksohet se politikanët ikin, por kombet mbesin, ndërsa theksohet se është e papranueshme që marrëdhëniet mes shteteve të bëhen peng i ekscentricitetit të kryeministrit aktual shqiptar.

“Bullgaria ka qenë gjithmonë ndër ato shtete anëtare të Bashkimit Europian që mbështesin përkatësinë europiane të popullit shqiptar. Ne kemi mbrojtur perspektivën europiane të Shqipërisë dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, edhe kur ishte shumë më e vështirë se sot.

Ndër vite nuk ka pasur shumë zëra të tjerë me ne në këtë kauzë. Ne e mbrojmë atë sot, pavarësisht gjithçkaje, në emër të një të ardhmeje të përbashkët europiane.

Si kundërpërgjigje, nuk është hera e parë që dëgjojmë kualifikime të paprovokuara të ashpra, fyese nga një kryetar qeverie. Gurët e tëmthit në një regjistër kaq të ulët gjuhësor nuk mund të justifikohen më nga natyra dhe mungesa e aftësive europiane të komunikimit.

Presim që kryeministri shqiptar t'i përshtatë mjetet e tij shprehëse në një gjuhë që i përshtatet një politikani të një vendi kandidat për anëtarësim në BE.

Në këtë nivel, më shumë se çdo tjetër, ne insistojmë të mbajmë një ton të mirë komunikimi. Në këtë nivel kemi treguar gjithmonë gjithë respektin që kërkon një pozicion të përgjegjshëm dhe nivel të marrëdhënieve ndërshtetërore. Ne kemi një të ardhme të përbashkët me Shqipërinë.

Politikanët largohen. Kombet mbeten. Popujt tanë kanë një interes të përbashkët, i cili nuk duhet të cenohet nga një gjykim i gabuar i politikanit. Është e papranueshme që marrëdhëniet mes shteteve të bëhen peng i ekscentricitetit të kryeministrit aktual shqiptar”, - thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme./CNA.al

Lajmet e fundit nga