LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lëvizjet e BE-së, si fatkeqësitë natyrore”/ Ramës nuk i del inati pas Samitit

24 Qershor 2022, 10:20, Politikë CNA
“Lëvizjet e BE-së, si fatkeqësitë natyrore”/
Kryeministri Edi Rama

Pas Samitit të BE-së, kryeministri Edi Rama, në një intervistë për median italiane "Corriere della Sera", është pyetur se kur realisht mendon se Shqipëria mund të anëtarësohet në BE.

Por, Rama tha se kjo është e pamundur ta parashikosh, pasi sipas tij lëvizjet e BE-së, janë si “fatkeqësitë natyrore”.

Sinqerisht? E pamundur të thuhet. Të parashikosh lëvizjet e BE-së është si të parashikosh fatkeqësi të mëdha natyrore”, - tha Rama.

Një pyetje tjetër që iu shtrua kryeministrit ishte nëse rrezikohet Ballkani nga infiltrimi nga Rusia dhe Kina me këtë ngërç?

“Nuk ka dyshim se zona përfaqëson një pikë të dobët të kontinentit për sa i përket rrezikut të depërtimit nga subjekte të tjera. Nëse shikojmë Rusinë, është e qartë se ajo ka mënyrat dhe kanalet e veta që e bëjnë Ballkanin të pambrojtur: kjo është arsyeja pse ne dhe shtetet e tjera të zonës po punojmë për 'Ballkanin e Hapur' që pret të anëtarësohet në BE”, theksoi Rama.

Putini do të jetë i lumtur me këtë ngërç…?

“Putini mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Europian nuk është më mirë”, - shtoi Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga