LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lufta kundër terrorizmit/ Xhaçka, takim me ministrat e Jashtëm të Koalicionit Global për shkatërrimin e ISIS-it

8 Qershor 2023, 09:21, Aktualitet CNA

Lufta kundër terrorizmit/ Xhaçka, takim me ministrat e Jashtëm

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka mbërritur në Riad (Arabia Saudite) ku sot do të marrë pjesë në Takimin e ministrave të Jashtëm të Koalicionit Global për shkatërrimin e ISIS (D-ISIS), nën bashkëkryesimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, përfaqësuar nga Anthony Blinken dhe Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Arabisë Saudite, përfaqësuar nga Princi Faisal bin Farhan Alsaud.

Takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve pjesëmarrëse të Koalicionit Global të luftës kundër ISIS, përbën një event të rëndësishëm dhe kontribues në orientimin, bashkimin e përpjekjeve globale, shprehjes dhe riafirmimit të vendosmërisë dhe angazhimit të vendeve partnere në Koalicion, për një fitore të qëndrueshme kundër terrorizmit ndërkombëtar, mbi bazën e zbatimit të kërkesave të së drejtës dhe akteve ndërkombëtare, posaçërisht të rezolutave të KSOKB.

Lajmet e fundit nga