LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Forumi i Dialogut të Prespës/ Majlinda Bregu me Gabriel Escobar në Ohër

17 Qershor 2022, 20:38, Politikë CNA
Forumi i Dialogut të Prespës/ Majlinda Bregu me Gabriel Escobar
Sekretarja e përgjithshme e RCC, Majlinda Bregu dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së, Gabriel Escobar

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), Majlinda Bregu, ka marrë sot pjesë në forumin e njohur si “Dialogu i Prespës” në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Bregu ka publikuar disa foto nga forumi, ku ndër të tjera ajo shfaqet edhe me të dërguarin e posaçëm të SHBA-së, Gabriel Escobar.

Sekretarja e përgjithshme e RCC deklaron se në këtë forum kanë diskutuar mbi rindërtimin ekonomik dhe integrimin e Evropës.

“Në Ohër për Evropën, Evropën tonë dhe nevojën për më shumë dialog e bashkëpunim.

Duke folur në sesionin Forumin e Dialogut të Prespës mbi rindërtimin ekonomik dhe integrimin e Evropës. Nuk është një proces i lehtë, por shpresoj se nuk do të na duhen 35 vjet për ta krijuar atë, siç iu desh BE-së.

Roaming pa pagesë në Ballkanin Perëndimor ishte vetëm një fillim dhe tani ne po përpiqemi të ulim çmimet me BE-në, vetëm një pjesë e shumë agjendave që mban tregu i vetëm sepse ne jemi këtu për të lehtësuar dhe mbështetur çfarëdo vendimi të vendimarrësve të Ballkanit Perëndimor”, shkruan Bregu në rrjetet sociale./ B.A. – CNA.al

10:20 Politikë

Misioni i Salianjit

I qartë, tashmë e dukshme, e zbuluar për gjithëkënd, s...

Lajmet e fundit nga