LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Deputeti socialist lëshon "perlën"/ “Hajredin Pasha, heroi i të gjithë dibranëve”

18 Mars 2023, 22:13, Politikë CNA

Deputeti socialist lëshon "perlën"/ “Hajredin Pasha,

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu ka bërë një gafë të madhe ditën e sotme, teksa ka ngatërruar Hajredin Pashën me heroin e dibranëve.

Nëpërmjet një postimi në rrjete sociale ai ka shkruajtur “170 vite këngë e lavdi, dedikuar Hajredin Pashës, heroit të gjithë dibranëve. Një prej dedikimeve që ndër breza është trashëguar e vijon të ngjallë njësoj emocione". 

Deputeti socialist lëshon "perlën"/ “Hajredin Pasha,

Ndonëse nga pakujdësia apo nga mosdija, deputeti socialist ka lëdshuar perlën e cila nuk kishte sit ë mos komentohej as nga personazhe të politikës dhe jo vetëm të cilët ironizuan Toni Gogun për gafën e madhe të bërë.

Hajredin Pasha s’mund të jetë hero i Dibrës pasi ai ka qenë një general i osmanëve i cili u dërgua në Shqipëri në vitin 1844 nga Porta e Lartë për të shtypur kryengritjen e shqiptarëve.

Ndryshe nga sa ka thënë deputeti socialist, Hajredin Pasha ka qenë një armik i betuar i dibranëve të cilët ishin betuar që mos të dorëzoheshin kurrë përpara turqëve.

Në vitin 1844 ai ka bërë një qendrësë në Dibër, në Fushën e thatë çfarë qartësisht shpjegon se ai nuk ishte hero, por pushtues i Dibrës.

Deputeti i Ramës duhet të kuptojë se hero i Dibrës është Iljaz Pashë Dibra që ka luftuar kundër osmanëve gjatë betejave të Gjoricës në 1844./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga