LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i fortë i Këlliçit/ Janë zhdukur prova tek inceneratori, është eliminuar emri i Veliajt

11 Dhjetor 2023, 22:07, Politikë CNA
Denoncimi i fortë i Këlliçit/ Janë zhdukur prova tek
Ish-deputeti Belind Këlliçi

Ish-deputeti Belind Këlliçi ka bërë një denoncim të fortë mbrëmjen e sotme, teksa ka folur për aferën në inceneratorin e Tiranës.

Këlliçi tha në emisionin e Alba Alishanit se në dokumentin e SPAK janë zhdukur prova dhe është hequr emri i kryebashkiakut Erion Veliaj.

“Në dokumentin që u çua në 7 dhjetor për Taulant Tushën dhe për 14 anëtarë të tjerë, janë zhdukur prova. Është hequr emri i kryetarit të Bashkisë”, u shpreh ai.

Ish-deputeti përmendi disa komunikime ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Erion Veliajt, të cilat theksoi se mungojnë në dosjen e fundit të GJKKO-së.

“Në relacionin e 7 korrikut 2023, ka disa komunikime që janë të pasqyruara midis zotit Arben Ahmetaj në cilësinë e ministrit të Financave dhe kryebashkiakut Erion Veliaj. Janë 4 kërkesa të përsëritura të kryetarit të bashkisë që i drejtohen Ministrisë së Financave dhe marrin përgjigje negative nga ministri i Financave.

Po ashtui ka edhe korrespondencë midis paraardhësit të Arben Ahmetajt, Shkëlqim Canit po me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, që sërish refuzohet kërkesa për financim nga ana e Bashkisë Tiranë. Këto komunikime që kanë qenë në këtë metarial, nuk janë në materialin e datës 7 dhjetor të GJKKO-së”, theksoi Këlliçi./ CNA

Poll

Lajmet e fundit nga