LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Blinken: Do vazhdojmë të mbështesim drejtësinë

15 Shkurt 2024, 18:17, Politikë CNA
Blinken: Do vazhdojmë të mbështesim drejtësinë
Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken foli në konferencën për shtyp për Reformën në Drejtësi dhe takimin me kreun e SPAK-ut, Altin Dumani, si dhe me prokurorë e gjyqtarë.

Blinken tha se reforma ka dhënë rezultate dhe anëtarë të krimit të organizuar janë duke përfunduar në procese ngjyqësore.

Ai deklaroi se drejtësia po vijon të hedhë hapa përparimi, ndërsa theksoi mbështetjen për institucionet e drejtësisë.

“Me kryeministrin folëm se si t'i bëjmë institucionet demokratike të Shqipërisë më llogaridhënëse ndaj qytetarëve shjqiptarë sepse Reforma në Drejtësi në Shqipëri nuk i ka qenë e thjeshtë, por ne kemi filluar të shohim rezultate. Gjithashtu kam pasur mundësi të takohem edhe me prokruorë dhe gjyqtarë, të cilët janë duke drejtuar këto reforma kryesore. Është e rëndësishme të kuptojmë se anëtarë të krimit të organizuar janë duke përfunduar në procese gjyqësore dhe ky është një oproces që vazhdon të bëhet përpara. Ne do të vazhdojmë ta mbështesim Shqipërinë në këto hapa përpara”, nënvizoi sekretari amerikan./ CNA

 

Lajmet e fundit nga