LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha surprizohet në takimin me intelektualë/ Çfarë i dhuroi arsimtarja nga Elbasani

26 Korrik 2022, 20:51, Politikë CNA

Berisha surprizohet në takimin me intelektualë/ Çfarë i

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, është suprizuar gjatë takimit që është duke mbajtur në Tiranë me një grup intelektualësh.

Një arsimtare nga Elbasani, i dhuroi Berishës antropologjinë e botuar nga shqiptarët, në vitin 1911.

Valbona Balliu tha se këtë libër e ka ruajtur me fanatizëm, ndërsa theksoi se është koha dhe për pak idealizëm, për të qenë pak atdhetarë.

“Sot do ju bëj një dhuratë, fëmijët e mi nuk e kanë vokacion mjekësinë fatkeqësisht, ky është një libër i bibliotekës sime… Është antropologjia e famshme, botuar nga shqiptarë, botim i 1911, është në gjermanishten gotike, është ruajtur me fanatizëm. Ka pasur një kohë kur njerëz të nderuar të këtij kombi botonin këto vepra, dhe duhet t'u referohemi atyre periudhave të ndritura, është koha dhe për pak idealizëm, për të qenë pak atdhetarë, Shqipëria do të bëhet doktor dhe jemi këtu që ajo të bëhet”, deklaroi arsimtarja./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga