LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sqaron Manja: S’ka Amnisti për çështjet që hetohen nga SPAK-u

21 Shkurt 2024, 13:41, Politikë CNA
Sqaron Manja: S’ka Amnisti për çështjet që hetohen
Ulsi Manja

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, në një deklaratë pas mbledhjes së qeverisë dha sqarime për Amnistinë Penale, e cila do të diskutohet në Kuvend ditën e enjte. 

Ai tha se nuk do të ketë falje për ndjekjet penale që po hetohen ose po gjykohen në SPAK. 

"Dua të them dhe të kthehem edhe njëherë në fillim, nuk ka Amnisti nga ndjekja penale për asnjë nga çështjet dhe lënda që është sot në duart e Prokurorisë së Posaçme dhe Prokurorisë së Juridiksionit të Përgjithshëm, me përjashtim të disa veprave të lehta që janë kundërvajtje penale. Kemi qendruar në të njëjtën linjë me parimet e humanizmit. Amnistia nuk është akt i qeverisë, është akt i sovranit, fjalën e fundit e ka sovrani, pra e ka Kuvendi", u shpreh Manja.CNA

Lajmet e fundit nga