LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Senati bllokon 43 nominime të Departamentit të Shtetit

4 Janar 2024, 17:18, Opinione Robert Papa

Senati bllokon 43 nominime të Departamentit të Shtetit

Një senator ka bllokuar 43 nominime të Departamentit Amerikan të Shtetit, përfshi ambasadorin Kostelnacik në Tiranë. Ende, nuk ka zv/sekretar në Department.

Pse ndodhi?

E kam theksuar në “Fokus” se 3 senatorë kishin bllokuar votimin e 450 emërimeve në Pentagon dhe 43 në Departamentin e Shtetit. Nëse nuk votoheshin javën e fundit të vitit 2023, procesi rinis nga e para.

Pra, Departamenti mund të rinimojë përsëri ata që kishte nominuar dhe Presidenti duhet të bëjë me shkrim përsëri ato nominime.

Këtu vonesat shtohen, sepse çdo rinominim do kalojë përsëri për “hiring” në senat. Kjo është një lojë nervash, dhe ndonjëri syresh, edhe mund të tërhiqet.

Deri tani Kostelnacik nuk është tërhequr, por senatori kokëfortë që ka bllokuar nominimet e Blinkenit, ka mundësi të vazhdojë të bëjë bllokim dhe këto nominime nuk do votohen deri në nëntor.

Senati bëri lëshim kur votoi ambasadorin në Izrael, i cli ishte edhe ai i bllokuar në listën e Kostelnacikut.

Senati ka shumë forcë. Blinken nuk pranon kërkesat e senatorit dhe ai bllokon. Kjo dëmton Sigurinë Kombëtare dhe në rastin tonë, ul nivelin marrëdhënieve. Për çiftin Rama-Fuga vazhdon blerja e heshtjes. Kujdes thepin! I ka thënë dikush në JFK, kur i ndaluan të dy mbi një orë e gjysmë.

19:33 Opinione Lutfi Dervishi

LEKU, fenomeni i vitit

Ndërkohë që gazeta, televizione, portale, organizata d...

Lajmet e fundit nga