LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mëkati i gruas?!

18 Qershor 2022, 10:24, Opinione Mitro Çela
Mëkati i gruas?!
Foto ilustruese

MËKATI i GRUAS?!

U ul. E trishtuar. Sy bojqiell. Flokë të zeza.  Të gjata.

-Më rreh burri!

-E ke kallzuar në polici?

-Jam katolike. Shkova në kishë. U rrëfeva.

-Padre! Kam tradhëtuar burrin?

-Pse mëkatove bija ime? Nga epshi për një tjetër burrë?

-Jo Padre! Nisi si hakmarrje për burrin që më goditi?!...

-Punoj në TEG. Shitëse. Bosi është italian. I bukur! Një natë. Në stacion. U vonua autobusi...Nuk di: kisha dëshirë të vonohej...

Kalon bosi me makinë. Hipa.

Ecëm...Hipëm në ashensor. U hap një derë.

Një apartament si në filma. Bosi më dha një pije freskuese...Më tha:

-Je e lodhur! Ke dëshirë të bësh dush?

U ngita...U futa në banjë. Lluks. Mu kujtua Berisha:

“Borgjezët e rinj lahen në vaska të lara me flori. " 

U xhesha. U futa në vaskë...Nisa të lahem.

U hap dera. Me flokë mbullova gjoksin. Me duar-zogun.

-Mund të lahem edhe unë?-Tha bosi me ëmbëlsi?

Hapa duart. Pashë parajsën.

A ishte ky mëkat, Padre? Mund të më mallkojë perëndia?

-Bija ime! Të ka shtyrë burri të bësh mëkat...

Mëkati është pjesë e jetës njerëzore. Në se njerëzit nuk do mëkatonin, nuk do kishte as kisha.

U ktheva në shtëpi. Tek dera burri:

-Pse u vonove?

-Isha në kishë?

-Ashtu! U rrëfeve tek prifti?...

Shiko faturën e dritave. Gjobë 7 milionë lekë. Shko rrëfeu tek Fiks Fare. Po rregullove faturën, do bëhem edhe unë prift: Do të ta fal mëkatin! ...Kupton...

Dajakun...pret...

10:05 Opinione Ditmir Bushati

Luftë dhe shpresë

“Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspek...

Lajmet e fundit nga