LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Jo"-ja e radhës

21 Qershor 2022, 18:04, Opinione Ilir Levonja
"Jo"-ja e radhës
Ilir Levonja

Edi Rama sapo i doli përpara "jo"-së së radhës së Bashkimit Europian. Me një postim në "Twitter" ai u flet shqiptarëve në pozitat e një komandanti ''hero'' si dikur Enver Hoxha kur thoshte na u prish gjiza nëse mërzitet greku.

Krijesa Edi Rama nuk ka kuptuar dhe nuk ka ndryshuar asgjë në lidhje me pozitat e një shefi qeverie në diktaturë dhe atij në demokraci. Ai duhet të largohet nga si Kryeministër pasi në 10 vjet qeverisje nuk ka arritur ta bëjë Shqipërinë pjesëtare të Bashkimit Europian. E kishte premtimin e parë elektoral.

Përkundrazi pa një referendum kombëtar devijoi rrugën e saj drejt Lindjes. I doli përpara për faktin se në samitin e radhës që pritet të mbahet në datën 23 dhe 24 qershor, çështja e Shqipërisë nuk figuron. Eshtë e lehtë ta mësosh, pasi nga publikimet paraprake të programit të punës apo agjenda, duket se Shqipëria nuk është për t'u diskutuar. Brenda qeverisjes së tij nga 2013 e deri më sot, "jo"-të e Europës kanë qenë thuajse të përvitshme.

Nuk duhet të diskutohet më asgjë, qysh apo si. Edi Rama duhet ta hapë krahun dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Nuk i kuptoj as shqiptarët se si tolerojnë vit pas viti dështimet klasike të një qeverie të mbaruar. Madje, konceptualisht janë të përçarë sa nuk janë të rastësishme që proteston shoqëria e hapur për çmimin e naftës, të tjerët ofrohen vetëm nga shtëpia.

Protestojnë bujqit për prodhimet e mbetura, mungesën e tregut, çmimet e larta të pesticideve, të tjerët ofrohen nga televizori. Proteston opozita, shqiptarët shullaten në çarçafët e shprehjes, ''për inat të sime vjehrre, po shkoj me mullixhinë e fshatit''.

Më keq akoma brenda opozitarizmit, i nxjerrin sytë njëri-tjetrit, rrahin gjoksin se kush është demokrat apo jo, ndërsa Edi Rama tall menderen me vendin. Zoran Zaevi nuk është më kryeministër i Maqedonisë së Veriut. A e dini përse. Pasi një vit më parë në samitin e radhës Maqedonisë së Veriut nuk iu hapën negociatat. Pati burrërinë të hapte krahun.

Kjo është demokracia. Kurse në Shqipëri pushteti çimentohet pavarsisht firove dhe theqafjes së një njeriu. Vini re së fundi, mënyrën se si u zgjodhën krerët e Partisë Socialiste në rrethe, duke u emëruar, pa votë. Janë shenjat e një pushteti në ngritje, jo të një demokracie të konsoliduar. Nuk e di përse shqiptarët pranojnë të ndëshkojnë veten dhe fëmijët e tyre për poturet e Edi Ramës. Kjo është një katastrofë sa sociale aq edhe kombëtare.

Edi Rama duhet të ikë një orë e më parë, pasi Shqipërisë do t'i duhen dekada të tjera për të mbushur gropat e tij. "Jo"-ja e radhës ka vetëm një përgjigje, hapjen e krahut. Ju jeni kthyer no korista, ashtu tok, si në kohën e Dullës, mallkoni majtas e djathtas dhe mbani sytë nga Lindja. Ky është degradim.

19:24 Opinione Luçiano Boçi

Mashtrim me formulë

Mashtrimin Rama e ka shndërruar në formulë. Madje në F...

10:24 Opinione Mitro Çela

Mëkati i gruas?!

MËKATI i GRUAS?! U ul. E trishtuar. Sy bojqiell. Flok...

10:05 Opinione Ditmir Bushati

Luftë dhe shpresë

“Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspek...

Lajmet e fundit nga