LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot, Dita Botërore e Hipopotamëve

15 Shkurt 2024, 11:23, Kuriozitete CNA

Sot,  Dita Botërore e Hipopotamëve

Çdo vit, Dita Botërore e Hipopotamit më 15 shkurt ofron një ditë të veçantë për të festuar gjitarin e tretë më të madh në botë. Është gjithashtu një ditë për të mësuar më shumë rreth hipopotamit.

Balena blu dhe elefanti afrikan janë dy gjitarët e vetëm në botë që janë më të mëdhenj se hipopotami. Fjala hipopotam përkthehet kali lumor në greqishten e lashtë. Kafsha gjigante peshon 8,000 paund. Ka vetëm një kontinent në botë që mund të gjesh një hipopotam. Ai kontinent është Afrika.

Hipopotamët jetojnë deri në 50 vjet në natyrë. Në planet ka vetëm dy lloje hipopotamësh. Këto përfshijnë hipopotamin e zakonshëm dhe hipopotamin ‘pygmi.’

Ja disa fakte më interesante rreth hipopotamit:

Ata sekretojnë një substancë të kuqe të yndyrshme në lëkurën e tyre, e cila vepron si një bllok dielli dhe një hidratues.

Hipopotamët kalojnë deri në 16 orë në ditë të zhytur në ujë, por duhet të dalin çdo 5 minuta për ajër.

Hipopotamët nënë lindin foshnjat e tyre në ujë.

Hipopotamët femra lindin një viç çdo dy vjet.

Hipopotamët konsumojnë gati 150 kilogramë bar në një periudhë kullotjeje 4 deri në 5 orë.

Hipopotamët janë kafshët më agresive në botë dhe vrasin 500 njerëz në vit.

Lajmet e fundit nga