LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare Agim Rada

11 Korrik 2023, 15:54, Kulturë CNA

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare Agim

Skulptori i njohur, Agim Rada është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare.

Raportohet se Rada ka humbur betejën me një sëmundje në mushkëri. Prej dy ditësh ai ishte shtruar në spital, por nuk mundi të fitonte betejën.

Agim Rada është autor i një sërë veprash publike dhe personazhesh me peshë si Marin Barleti, Gjergj Elez Alia, Onufri apo Petro Marko.

Gjithashtu, skulptori realizoi statujën e heroit tonë kombëtar, Gjergji Kastrioti Skënderbeu që është vendosur në parkun qendror të Budapestit.

Së fundmi, Rada kishte çelur një mini muze të memories “Shtëpinë e artistit” në vilën e tij, në ish Bllokun e Ambasadave Rada.

Skulptori lindi më 24 maj 1953 në Tiranë dhe sot u shua për t'i lënë një pasuri të paçmueshme kulturore Shqipërisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga