Vrasja e Xhuvanit/ Klodiana Lala: Shteti nëse e do e kap lepurin me qerre, ja pse po vonohet procesi

28 Qershor 2022, 22:40, Kronika CNA
Vrasja e Xhuvanit/ Klodiana Lala: Shteti nëse e do e kap lepurin me qerre,
Klodiana Lala

Vrasja e Pjerin Xhuvanit dhe problemet në procesin e zbardhjes së ngjarjes janë një përpjekje për të shpëtuar personat nëpërmjet procedurës.

Kështu është shprehur gazetarja Klodiana Lala sonte në ‘Open’.

“Nuk na rezulton të paktën zyrtarisht që masat për dy zv. drejtorët të jenë pasqyrë e dëshmisë së Nuredin Dumanit.
Kjo ngjarje duhen të paktën minimalisht të kishte çuar para prokurorëve për marrje në pyetje zotin Bardhi dhe Balla drejtuesit e qarkut.

Nëse kanë apo jo përgjegjësi është gjë tjetër. Kjo ngjarje që të hetohet e plotë duhet të nisë nga vendi i ngjarjes deri ën nivel politik. Nëse ngelen në nivel zv. drejtorësh kjo është një nga mijëra ngjarje në këtë vend që nuk zbardhen. Kemi histori korrupsioni, Cez Dia, 21 janar, Gërdec, i Inceneratorëve… që nuk kanë marrë zbardhje.

Prokuroria e Elbasanit thotë se jemi vonuar sepse nuk kemi rikuperuar pamjet filmike. Mbani mend rastin e Babales? U ngrit shteti në këmbë. Po atentati i supozuar i Tom Doshit? U soll gjysma e Kuvendit. Shteti nëse e do e kap lepurin me qerre. Nëse nuk do të kishte ndikim dhe tentativa për manipulim gjithçka do të ishe zbardhur.

U arrestua Nuredin Dumani, veprimet u bënë menjëherë. 184 dosjen e bujshme, e di sa rrugë beri dosja? Ishte dosje e hetuar që nga kryeministri tek polici i thjeshtë në Dibër. Ka ardhur Tiranë-Dibër 10 here.

Kur duan të shpëtojnë njerëz me procedurë, e zvarrisin, kur duan ta zbardhin brenda natës e çojnë telefonin e një krimineli në Izrael.”/ E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga