LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Europol godet grupet kriminale në Shqipëri, 28 në pranga, sekuestrohen armë dhe kokainë

1 Dhjetor 2023, 09:53, Kronika CNA
VIDEO/ Europol godet grupet kriminale në Shqipëri, 28 në pranga,
Foto nga aksioni i Policisë

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, në një postim në rrjetet sociale, ka dhënë detaje në lidhje me aksionin e Europol që u shtri në 26 vende të Evropës, mes të cilave edhe Shqipëria. 

Balla njofton se gjatë aksionit të zhvilluar në Shqipëri janë arrestuar 28 persona dhe janë sekuestruar armë zjarri, municion luftarak, 81 kg lënde narkotike kanabis dhe shumë doza kokainë.

 

"Policia e Shtetit pjesë e operacionit ndërkombëtar EMPACT JAD 2023, i cili u zhvillua njëjohësisht në 26 vende të Europës, me mbështetjen e Eruropol, Interpol, Eurojust, Frontex, Agjencisë Europiane të Rojës Kufitare dhe të agjencive të tjera ligjzbatuese ndërkombëtare. Operacioni kishte në shenjestër rrjete të trafikimit të armëve të zjarrit, të lëndëve narkotike, të emigrantëve si dhe goditjen e rrjeteve kriminale me rrezikshmëri të lartë. Në Shqipëri operacioni u koordinua nga Drejtoria e Europol, duke angazhuar në total 315 punonjës të Policisë së Shtetit për kontrollin e 2648 subjekteve, 1525 shtetasve, 987 mjeteve, 40 pakove postare dhe 92 ambienteve. Në vendin tonë u arrestuan 28 shtetas, u sekuestruan armë zjarri, municion luftarak, 81 kg lënde narkotike canabis dhe shumë doza kokainë. Në total në 26 vendet europiane, gjatë këtij operacioni janë arrestuar 566 shtetas (218 për trafikimin e personave, 186 për trafikimin e drogës, 69 për trafikimin e armëve, 89 për krime të tjera); janë sekuestruar 310 armë zjarri, municion luftarak dhe rreth 1 ton drogë (626 kg kokainë, gati 300 kg cannabis, heroinë dhe lëndë të tjera narkotike", shpreht Balla./CNA

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

 

 

Lajmet e fundit nga