LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Europol godet rrjetet kriminale/ Aksioni shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë, sekuestrohen arsenal armësh dhe kokainë

30 Nëntor 2023, 15:57, Kronika CNA
Europol godet rrjetet kriminale/ Aksioni shtrihet në Shqipëri dhe
Foto nga aksioni i Europol

Europol ka zhvilluar javën e fundit një aksion, i cili është shtrirë në 26 vende, mes të cilave Shqipëria dhe Kosova, ku janë goditur bandat e trafikut të armëve të zjarrit, trafikut të drogës, kontrabandës së emigrantëve dhe trafikimit të qenieve njerëzore. 

Gjatë aksionit të policisë janë arrestuar 566 persona, 218 në lidhje me kontrabandën e emigrantëve, 186 në lidhje me trafikun e drogës, 69 në lidhje me trafikun e armëve të zjarrit, 89 për krime të tjera. 

Ndërkohë janë sekuestruar 310 armë (84 armë automatike, 65 pistoleta, 59 pushkë, 22 granatahedhës, 16 revolverë, 7 karabina, 6 armë gjahu, 4 armë të konvertuara, 2 pistoleta ajrore, 42 të llojeve të tjera si dhe 20 206 copë municione).

Po kështu është sekuestruar një ton drogë duke përfshirë 626 kg kokainë, pothuajse 300 kg kanabis, heroinë dhe marihuanë./CNA

Europol godet rrjetet kriminale/ Aksioni shtrihet në Shqipëri dhe

Lajmet e fundit nga