LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Si u ekzekutua në tetor të vitit 2001 'i forti’ i Shkodrës, Indrit Bajri

3 Qershor 2022, 08:50, Kronika CNA

Si u ekzekutua në tetor të vitit 2001 'i forti’ i

Më 21 tetor të vitit 2001, Ilmir Hajdari është akuzuar për vrasjen e Indrit Bajrit në bashkëpunim me Xhabir Shegën dhe Kujtim Barbullushin.

Hajdari është arrestuar një vit pas vrasjes së Bajrit, por është liruar duke përfituar nga një amnisti e presidentit të atëhershëm, Alfred Moisiu.

Ai është larguar drejt Italisë, por është shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi dosja është rihapur.

Në vitin 2009, pasi është ekstraduar nga Italia, gjykatat shqiptare fillimisht e kanë dënuar me 16 vite burg. Pas 3-4 vitesh është liruar për shkak të mungesës së provave.

Në sallën e gjyqit, Ilmir Hajdari ka deklaruar se nuk është ai autori i vrasjes së Indrit Bajrit.

Ngjarja

Ditën e ngjarjes, Ilmiri, pasi kishte marrë me vete edhe Xhabir Shegën e Kujtim Barbullushin, po udhëtonin me një makinë “Mercedes Benz”. Të tre të pandehurit ishin të armatosur me armë dhe po lëviznin nga qendra e qytetit në rrugën kryesore, në drejtim të lagjes “Partizani” (Rus).

Te kryqëzimi, pranë Shkollës së Muzikës, në trotuarin pranë restorant “Podgorica”, Ilmir Hajdari ka vënë re Indrit Bajrin.

Menjëherë ata kanë reaguar ndaj njëri-tjetrit dhe Ilmiri ka qëlluar në drejtim të tij. Po ashtu, ndaj Bajrit kanë qëlluar Xhabir Shega e Kujtim Barbullushi, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme.

Ndërsa Shegaj është ekzekutuar me snajper në vitin 2015 për vrasjen e Indrit Bajrit.

Në atë kohë policia bëri me dije se Ilmir Hajdari kishte debatuar me Indrit Bajrin e në grindje e sipër kishin kërcënuar njëri-tjetrin e ishin ndarë të acaruar./CNA.al

Lajmet e fundit nga