LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shisnin drogë në “dark web”/ Shkatërrohet grupi kriminal

20 Shtator 2023, 15:35, Kronika CNA

Shisnin drogë në “dark web”/ Shkatërrohet grupi

Autoritetet finalandeze, në bashkëpunim me Europol dhe partnerët evropianë, kanë shkatërruar një grup kriminal që kryente aktivitet të jashtëligjshëm në “dark web”, rrjetin e zi të internetit.

Ky grup personash shiste sasi të mëdha lëndësh narkotike dhe mallrash të tjera të paligjshme në “dark web” në gjuhën finlandeze, e cila kishte funksionuar në rrjetin Onion Router (Tor) që nga maji 2022. 

Hetimi është ende në vazhdim, ndërsa forcat e rendit në mbarë botën punojnë së bashku për të identifikuar shitësit dhe përdoruesit në platformë.

Ky operacion i suksseshëm ndodhi vetëm disa ditë përpara Konferencës vjetore “Dark Web”, e cila do të zhvillohet në selinë e Europolit midis 4-5 tetorit. 

Kjo konferencë do të mbledhë së bashku mbi 180 hetues nga e gjithë bota për të diskutuar tendencat dhe zhvillimet më të fundit kriminale në rrjetin e zi./ CNA

Lajmet e fundit nga