LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arjan Tase, i lidhur me Habilajt

3 Gusht 2022, 20:02, Kronika CNA
Arjan Tase, i lidhur me Habilajt
Arjan Tase

24 orë pas ngjarjes në plazhin Potam, prokuroria e Vlorës ngre zyrtarisht akuzën ndaj Arjan Tases. Maksimumi që Tase rrezikon të qëndrojë në qeli, është 5 vite burg, cka do të thotë se ai do ta rifitojë shumë shpejt lirinë.

Ngjarja pasdrekën e së martës në plazhin publik të Potamit në Himarë, pati shumë dëshmitarë, të cilët edhe pse nuk ishin koshient për manovrat e skafit me pasagjerë familjarë të ish-policit, konstatuan të parët tragjendinë me humbjen e jetës së një fëmije të mitur.

Edhe pse pas pas konstatimit, autori kërkoi të largohej me skaf nga vendi ngjarjes, dhe fakti se ai u ndalua nga një punonjës policie që i drejtoi atij armën, në aktin e akuzës ky moment nuk përfshihet si rrethanë rënduese, shkruan "MCN".

Madje as fakti se Arjan Tase theu rregullat e lundrimit në një distancë të afërt me breun. As se si një efekiv i policisë së shtetit kishte shfrytëzuar postin duke marr një skaf me shumë kuaj fuqi dhe bënte xhiro me familjen e tij.

Minimalisht këto akuza do ta rëndonin pozitën e tij ligjore duke e rritur me disa vite burg më shumë.

Ditën e enjte gjykata e Vlorës do të shprehet për masën e arresit ndaj tij, deri në shtator kur do të hidhet në short dhe se cili nga dy prokurorët e sektorit kundër të miturve do ta marrë në hetim.

Emeri i Arjan Tases figuron pjesë e një procedimi penal që lidhet me trafikun e narkotikëve dhe pikërisht me grupin Habilaj të përmendur si të lidhur ngushtë me ish-minsitrin e atëhershëm, Sajmir Tahiri.

Cështja ndaj Tases u mbyll me vendimi gjykate ai iu rikthye policisë së shtetit. Tase është pronar edhe i dy lokaleve në Tiranë.

Lajmet e fundit nga