LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Urdhër-arresti për Putinin/ Rusia hap hetim penal ndaj Gjykatës së Hagës

20 Mars 2023, 13:20, Kosova & Bota CNA

Urdhër-arresti për Putinin/ Rusia hap hetim penal ndaj Gjykatës

Rusia ka hapur një çështje penale kundër prokurorit dhe gjyqtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), të cilët lëshuan një urdhër-arresti për Vladimir Putinin, tha Komiteti i saj Hetues.

Organi, i cili është përgjegjës për hetimin e krimeve të rënda, tha se nuk kishte bazë për përgjegjësi penale nga ana e presidentit rus dhe argumentoi se krerët e shteteve kanë imunitet nga juridiksioni i vendeve të tjera.

Kujtojmë se, ICC javën e kaluar akuzoi Putinin për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina.

Në një deklaratë, gjykata pretendon se presidenti rus është “përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Kremlini e ka quajtur këtë veprim të egër, por ligjërisht të pavlefshëm, pasi Rusia nuk është nënshkruese e traktatit që krijoi ICC./CNA

Lajmet e fundit nga