LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turqia miraton aplikimin e Finlandës për anëtarësim në NATO

31 Mars 2023, 08:06, Kosova & Bota CNA
Turqia miraton aplikimin e Finlandës për anëtarësim në
Foto ilustruese

Finlanda do të bëhet anëtarja e 31-të e NATO-s pasi parlamenti i Turqisë votoi për miratimin e aplikimit të saj.

Turqia e kishte vonuar përpjekjen e Finlandës për t'u bashkuar me aleancën mbrojtëse të Perëndimit për muaj të tërë, duke u ankuar se kombi nordik po mbështet "terroristët".

Suedia, e cila aplikoi për t'u bashkuar me NATO-n në të njëjtën kohë majin e kaluar, është ende e bllokuar nga Ankaraja për ankesa të ngjashme.

Çdo zgjerim i NATO-s ka nevojë për mbështetjen e të gjithë anëtarëve të saj.

Finlanda tani do të pranohet zyrtarisht në NATO në samitin e saj të ardhshëm, që do të zhvillohet në korrik në Lituani.

Në një deklaratë pas votimit turk, qeveria finlandeze tha se bashkimi me aleancën do të forconte sigurinë e vendit dhe do të përmirësonte stabilitetin dhe sigurinë në rajon.

"Si aleatë, ne do të japim dhe do të marrim siguri. Ne do të mbrojmë njëri-tjetrin. Finlanda qëndron me Suedinë tani dhe në të ardhmen dhe mbështet aplikimin e saj", shkroi kryeministrja Sanna Marin në "Twitter".

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, dha miratimin e tij për aplikimin e Finlandës në fillim të këtij muaji, duke vlerësuar hapat autentikë dhe konkretë të vendit për sigurinë turke.

Por armiqësia e tij e vazhdueshme ndaj Suedisë ishte e qartë, pasi ai përsëri akuzoi vendin se përqafon militantët kurdë dhe i lejonte ata të demonstronin në rrugët e Stokholmit.

Vendimi i Ankarasë për të ratifikuar anëtarësimin e Finlandës hap rrugën për një nga momentet më të rëndësishme në historinë e fundit të NATO-s.

Finlanda, një vend me një kufi 832 milje (1,340 km) me Rusinë dhe një nga arsenalet më të fuqishme të artilerisë në Europën Perëndimore, po heq neutralitetin e saj dhe po i bashkohet aleancës në përgjigje të pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Suedia gjithashtu braktisi një angazhim të gjatë ndaj neutralitetit në aplikimin për t'u bashkuar me NATO-n, por ndryshe nga fqinji i saj ajo nuk ndan një kufi me Rusinë.

Një nga parimet themeluese të NATO-s është parimi i mbrojtjes kolektive - që do të thotë se një sulm ndaj një vendi anëtar trajtohet si një sulm ndaj të gjithëve.

Për presidentin rus Vladimir Putin, pranimi i Finlandës është një pengesë e madhe strategjike.

Ai dërgoi ushtrinë e tij në Ukrainë vitin e kaluar me shpresën se do të kontrollonte zgjerimin e NATO-s dhe do të dobësonte Perëndimin. Në fakt, ka arritur pikërisht të kundërtën.

Finlanda tani është vendosur të bëhet vendi i shtatë i NATO-s në Detin Baltik, duke izoluar më tej aksesin bregdetar të Rusisë në Shën Petersburg dhe në enklavën e saj të vogël të Kaliningradit.

Ministria e Jashtme e Rusisë e dënoi më herët vendimin e Finlandës, duke thënë se ishte i pamenduar dhe i bazuar në histerinë rusofobike.

Por opinioni publik finlandez është ndryshuar rrënjësisht nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Pothuajse brenda natës pranverën e kaluar, mbështetja për anëtarësimin në NATO u rrit nga një e treta dërrmuese e finlandezëve në pothuajse 80%.

Finlanda thjesht beson se ka një shans më të mirë për të mos u sulmuar nga Rusia nëse bashkohet me aleancën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga