LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sunak kritikon Mitsotakis ndërsa grindja vazhdon

29 Nëntor 2023, 17:11, Kosova & Bota CNA
Sunak kritikon Mitsotakis ndërsa grindja vazhdon
Rishi Sunak

Kryeministri britanik, Rishi Sunak , ka shtuar kritikat e tij ndaj Kyriakos Mitsotakis , duke i thënë Dhomës së Komunave se ai anuloi bisedimet me liderin grek pasi ai nuk mbajti "një angazhim" për të mos ngritur mosmarrëveshjen e gjatë mbi mermerët e Parthenonit. gjatë udhëtimit të tij në Londër.

Duke iu përgjigjur kritikave nga Keir Starmer, udhëheqësi laburist, gjatë pyetjeve të kryeministrit, Sunak tha: Ishte e qartë se qëllimi i takimit nuk ishte diskutimi i çështjeve thelbësore për të ardhmen, por përkundrazi të qëndronte dhe të trajtoheshin çështjet e së kaluarës.

Grekët e përshkruan akuzën "si absurde", duke thënë se jo vetëm që Mitsotakis do të refuzonte të fyhej për një çështje kaq të afërt për zemrën e tij, por edhe se Downing Street ishte në dijeni, ditë më parë, për axhendën e bisedimeve, e cila përfshinte Gazan, Ukrainën, imigracionin dhe urgjencat klimatike.

Greqia, tani thotë se dëshiron të vazhdojë përpara. I pyetur për të komentuar vendimin e Sunak për të përshpejtuar luftën e fjalëve, një zyrtar i lartë i qeverisë greke i tha The Guardian: Në frymën e marrëdhënieve të mira të kahmotshme mes vendeve, të cilat ne synojmë t'i ruajmë, nuk kemi çfarë të shtojmë më në këtë çështje./ CNA

Lajmet e fundit nga