LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inteligjenca gjermane paralajmëron për rrezik të shtuar terrorizmi

29 Nëntor 2023, 16:21, Kosova & Bota CNA
Inteligjenca gjermane paralajmëron për rrezik të shtuar
Oficerët e policisë gjermane largohen nga një shtëpi gjatë një bastisjeje kundër njerëzve që mbështesin grupin islamik Hamas

Agjencia e brendshme e inteligjencës gjermane thotë se rreziku i një sulmi terrorist në vend është "më i lartë se sa ka qenë për një kohë të gjatë". Ai përmendi sulmet e Hamasit të 7 tetorit dhe luftën e mëvonshme Izrael-Hamas si faktorë, raporton DW.

Zyra Federale e Gjermanisë për Mbrojtjen e Kushtetutës (BfV) tha të mërkurën se rreziku i një sulmi terrorist islamik në tokën gjermane ishte rritur ndjeshëm. 

Agjencia tha se rreziku i shtuar i sulmeve kundër komunitetit hebre ose "Perëndimit në tërësi" erdhi pas sulmeve të Hamasit të 7 tetorit dhe fushatës ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës .

Çfarë thuhej në raport
Në vlerësimin e kërcënimit të BfV , udhëheqësi i agjencisë, Thomas Haldenwang, tha se kërcënimi i një sulmi islamik kishte qenë prej kohësh mbi Gjermaninë.

"Unë kam theksuar vazhdimisht se një sulm islamik mund të kryhet në Gjermani çdo ditë," tha ai. 

Megjithatë, Haldenwang tha se dhuna aktuale me Izraelin dhe territoret palestineze  kishte çuar në një frekuencë të shtuar të thirrjeve për dhunë brenda "spektrit xhihadist".

Raporti vuri në dukje se organizata të tilla si i ashtuquajturi grupi militant "Shteti Islamik" dhe al-Kaeda  po tërhiqen gjithnjë e më shumë në konflikt. 

Ndërsa ka pasur dallime të mëparshme ideologjike midis këtyre grupeve dhe Hamasit , vlerësimi vuri në dukje se "antisemitizmi formon një emërues të përbashkët". 

BfV vuri në dukje se sulme terroriste kishin ndodhur në disa vende fqinje evropiane në javët e fundit, me disa autorë që i referoheshin qartë konfliktit të Lindjes së Mesme./ CNA

Lajmet e fundit nga