LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

STUDIMI/ 1.5 miliardë njerëz mund të përballen me nxehtësi vdekjeprurëse gjatë këtij shekulli

10 Tetor 2023, 13:01, Kosova & Bota CNA
STUDIMI/ 1.5 miliardë njerëz mund të përballen me
Foto ilustruese

1.5 miliardë njerëz mund të përballen me nxehtësi vdekjeprurëse çdo vit nën një rritje të temperaturës globale prej 3 gradë Celsius, tregon një studim i ri. Ndërkohë që ka edhe një rritje të niveli të lagështirës në ajër. 

Miliarda njerëz mund të luftojnë për të mbijetuar në periudha të nxehtësisë vdekjeprurëse dhe të lagështira në ajër brenda këtij shekulli, thotë një studim i ri.

Disa nga qytetet më të mëdha në botë, nga Delhi në Shangai, mund të goditen veçanërisht rëndë nga rritja e temperaturave, sipas studimit të publikuar të hënën.

Drejt fundit më të lartë të skenarëve të ngrohjes, kombinimet potencialisht vdekjeprurëse të nxehtësisë dhe lagështisë mund të përhapen më tej duke përfshirë zona të tilla si Midwest i SHBA-së. 

"Është shumë shqetësuese.Do të dërgojë shumë njerëz në kujdesin urgjent mjekësor", thotë bashkëautori i studimit Matthew Huber nga Universiteti Purdue në shtetin amerikan të Indianës.

Sa njerëz do të vuajnë nëse temperaturat rriten me 2°C?

Ai zbuloi se rreth 750 milionë njerëz mund të përjetojnë një javë në vit nxehtësi dhe lagështirë të lartë në ajër, potencialisht vdekjeprurëse nëse temperaturat rriten 2 gradë Celsius mbi nivelet paraindustriale.

Në 3°C të ngrohjes, më shumë se 1.5 miliardë njerëz do të përballeshin me një kërcënim të tillë , sipas punimit të botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Bota është në rrugën e duhur për ngrohjen prej 2.8°C deri në vitin 2100 sipas politikave aktuale, sipas raportit të Kombeve të Bashkuara për Hendekun e Emisioneve të vitit 2022./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga