LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rrezik vdekjeprurës”/ Paralajmërimi i Zonjës së parë të Ukrainës

9 Dhjetor 2023, 09:47, Kosova & Bota CNA
“Rrezik vdekjeprurës”/ Paralajmërimi i Zonjës së
Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska, ka paralajmëruar se ukrainasit janë në "rrezik vdekjeprurës" për t'u lënë të vdesin nëse vendet perëndimore nuk vazhdojnë mbështetjen e tyre financiare

Këtë paralajmërim ajo e bëri në një intervistë për BBC.

Zelenska i bëri komentet një ditë pasi senatorët republikanë në SHBA bllokuan një projekt-ligj kyç ndihme që do të ofronte më shumë se 60 miliardë dollarë mbështetje për Ukrainën.

Zelenska i tha BBC-së se ngadalësimi i ndihmës përfaqësonte një "rrezik vdekjeprurës" për vendin e saj:

Ne kemi vërtet nevojë për ndihmën. Me fjalë të thjeshta, nuk mund të lodhemi nga kjo situatë, sepse nëse e bëjmë, vdesim. Dhe nëse bota lodhet, ata thjesht do të na lënë të vdesim.

Na dhemb shumë kur shohim shenjat se gatishmëria e pasionuar për të ndihmuar mund të zbehet. Është çështje jete për ne. Prandaj, dhemb ta shohësh këtë.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar se fondet e SHBA-së për Ukrainën mund të mbarojnë së shpejti dhe republikanët kanë arritur një marrëveshje për të autorizuar më shumë ndihmë.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu u ka kërkuar politikanëve në Uashington DC që të bien dakord për një marrëveshje për Ukrainën. Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron, tha gjatë një vizite në Uashington këtë javë se SHBA-ja ishte "marrëja kryesore" e koalicionit perëndimor që mbështet luftën e Ukrainës kundër Rusisë ./ CNA

Lajmet e fundit nga