LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rëndohet situata nga përmbytjet në Australi/ Mijëra banorë largohen nga shtëpitë e tyre

5 Korrik 2022, 08:49, Kosova & Bota CNA
Rëndohet situata nga përmbytjet në Australi/ Mijëra
Permbytje ne Australi

Shirat e rrëmbyeshëm vazhduan të godasin bregun lindor të Australisë të martën, duke intensifikuar krizën e përmbytjeve në Sidnei, pasi mijëra banorë të tjerë u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre pasi lumenjtë u rritën me shpejtësi duke kaluar nivelet e rrezikut, raporton REUTERS.

Rreth 50,000 banorë në Uellsin e Ri Jugor, shumica në periferitë perëndimore të Sidneit, u është thënë ose të evakuohen ose janë paralajmëruar se mund të marrin urdhra evakuimi, nga 30,000 të hënën, thanë autoritetet.

Kryeministri Anthony Albanese, i cili u kthye në Australi të martën pas një udhëtimi njëjavor në Evropë, tha se do të vizitojë rajonet e prekura të mërkurën së bashku me Perrottet.

Qeveria federale i ka shpallur përmbytjet një katastrofë natyrore, duke ndihmuar banorët e goditur nga përmbytjet të marrin mbështetje financiare emergjente.

Celula e fundit e stuhisë së egër - e cila solli shi me vlerë një viti në tre ditë në disa zona - ka të ngjarë të lehtësohet në Sidnei nga e marta ndërsa lugina bregdetare lëviz në veri, tha Byroja e Meteorologjisë.

Por rreziku i përmbytjeve mund të mbetet gjatë gjithë javës me shumicën e ujëmbledhësve të lumenjve tashmë afër kapacitetit edhe para përmbytjes së fundit. Disa rajone kanë marrë 800 mm shi që nga e shtuna, duke eklipsuar reshjet mesatare vjetore të Australisë prej rreth 500 mm.

Rreth 90 mm shi mund të bien për gjashtë orë në bregun e mesit verior të shtetit nga e marta, duke arritur deri në 125 mm në disa vende, tha BoM.

Erëra deri në 90 km në orë parashikohen gjithashtu në disa vende të goditura nga përmbytjet, duke rritur rrezikun e rënies së pemëve dhe linjave të energjisë.

Duke luftuar me detin e trazuar, ekuipazhet e emergjencës vazhduan operacionin e tyre të shpëtimit të martën për të tërhequr një anije transportuese me shumicë që humbi energjinë në brigjet e Sidneit pasi linjat e tërheqjes u prishën në mot të keq, thanë zyrtarët.

Përmbytje të mëdha po ndodhin në Windsor në perëndim të Sidneit, përmbytja e tretë dhe më e rëndë këtë vit, sipas byrosë së motit.

Pamjet në mediat sociale treguan rrugë dhe ura të zhytura në ujë, ndërsa ekuipazhet e emergjencës shpëtuan njerëzit e bllokuar nga automjetet pjesërisht të zhytura në ujë që u bllokuan në ujërat në rritje.

 

Lajmet e fundit nga